Jak financovat fotovoltaiku?

Srp 17, 2022Spotřebitelské aj. úvěry, Hypotéky a refinancování

V posledních měsících u nás rostou solární panely a fotovoltaické systémy jako houby po dešti. Jedním faktorem jsou zvýšené náklady na energii a tím druhým jsou také zajímavé dotace schválené v loňském roce. Jak ale takovou investici financovat, když vlastní úspory nestačí, nebo si je chcete nechat jako rezervu? 

Jako jedno z nejlepších řešení se nabízí úvěr ze stavebního spoření, který má oproti spotřebitelskému úvěru i hypotéce několik výhod. 

Mezi hlavní výhody patří:

Rychlé schválení

Vzhledem k tomu, že pro schválení ani čerpání úvěru nepotřebujete ručit žádnou nemovitostí, schválení úvěru je opravdu rychlé, někdy to zvládneme i v průběhu jednoho pracovního dne. 

Výhodnější úroková sazba

Oproti běžnému spotřebitelskému úvěru většinou získáte výhodnější úrokovou sazbu. Když budete navíc pořizovat fotovoltaiku nebo jiná „zelená“ řešení, některé stavební spořitelny vám sazbu ještě zlevní. Rozdíly v nabídkách stavebních spořitelen jsou poměrně malé a úvěry od nich jsou i lépe předvídatelné. Víte, do čeho jdete a jakou nabídku obdržíte. 

Delší splatnost

Další výhodou tohoto úvěru oproti spotřebitelské půjčce je i delší doba splatnosti, čímž méně zatížíte váš měsíční rozpočet. Na rozdíl od bank zase stavební spořitelny stanovují pro­­ klienty vyšší věkovou hranici, do kdy musí úvěr splatit, a to většinou až do 70 let. I toto hledisko tak může hrát roli pro starší klienty, kterým by banka hypotéku nedala, případně trvala na krátké době splatnosti. I když je v porovnání s hypotékou sazba u úvěru ze „stavebka“ o něco vyšší, získat takový úvěr je procesně výrazně jednodušší a rychlejší než v případě hypotéky.

Po obdržení dotace můžete úvěr zčásti splatit

U záměru pořídit si fotovoltaické panely, můžete dnes narazit na vyčerpané kapacity výrobních a montážních firem. I když pak samotná instalace proběhne třeba až příští rok, smlouvu o dílo lze sepsat s firmou již dnes, což vám pak bude ve stavební spořitelně stačit pro zajištění stávajících podmínek úvěru, který začnete čerpat později.

Pokud získáte na solární panely nebo zateplení fasády dotaci od státu, můžete ji bez obav využít pro splacení úvěru. Máte také právo úvěr kdykoliv částečně nebo celý splatit.

Zaplacené úroky si můžete odečíst od daňového základu

Stejně tak jako u hypotečního úvěru můžete ušetřit na daních! 15% úspora ze zaplacených úroků stále stojí za to! Spotřebitelský úvěr Vám tuto možnost nikdy nenabídne!

➡️ A ještě jeden TIP
Jestli už na střeše solární panely máte, určitě aktualizujte svoji pojistnou smlouvu. Hodnota Vaší nemovitosti stoupla a může Vám hrozit podpojištění, kvůli kterému by při případné škodě pojišťovna mohla a také by krátila pojistné plnění.  Ať už budete chtít vyřešit vhodný úvěr, nebo poradit ohledně pojištění, neváhejte se na nás obrátit☎️. Rádi vám se vším poradíme a podle vaší situace najdeme na trhu nejvhodnější řešení?, díky kterému si splníte své plány.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.