Ano! Ano → pro ty, co si to mohou dovolit!
A pokud patříte mezi ty, kteří aktuálně hledáte pro sebe novou nemovitost (větší byt, menší dům, dům se zahradou atd.), nebo o tom zatím jen přemýšlíte, tak tento tip je právě pro Vás.
Za poslední rok se toho změnilo opravdu hodně – a ty změny jsou jak pozitivní, tak negativní. Tou nejvíce negativní změnou z pohledu nákupu nemovitosti pro vlastní bydlení je fakt, že úrokové sazby se vyšplhaly ze 2% až na 6 % p.a., a tím se výrazně zdražila i měsíční splátka půjčených peněz!
Nicméně, pokud dám na misky vah i ty pozitiva, tak ty z mého pohledu aktuálně již převažují! Konkrétně mám na mysli tyto:
- Výrazně se zvýšil počet nemovitostí, které jsou aktuálně v nabídce (o více než 50 % a v nabídce můžete nyní narazit na lokality, které v posledních dvou letech nebyly vůbec k mání).
- Kupujících je aktuálně velmi málo (s nikým se nemusíte přetahovat již u úvodní prohlídky nemovitosti, tak jako tomu bylo v loňském roce).
- Kupující může vyjednávat o finální ceně nemovitosti s prodávajícím a požadovat po něm slevu (loni se některé nemovitosti prodávali tak, že se kupující přebíjeli, kdo zaplatí víc).
- Máte prostor udělat si odhad kupované nemovitosti u financující banky ještě předtím, než podepíšete rezervační smlouvu a zaplatíte rezervační zálohu (v loňském roce skoro nemyslitelné).
- Máte prostor na to, abyste si nechali prověřit technický stav kupované nemovitosti a posoudit odborníky, že to, co chcete koupit, je v odpovídajícím technickém stavu.
- S klidnou hlavou si můžete posoudit všechny měsíční náklady spojené s koupí nemovitosti (jak splátka hypotéky, tak zálohy na energie a ostatní měsíční výdaje).
A pokud se podívám na to hlavní negativum z jiného pohledu (tedy za kolik si dnes u banky půjčuji), tak vězte, že dnešní vysoké úrokové sazby nejsou na celých 30 let, ale možná jen na rok či dva a potom by sazby mohly začít zase klesat. A ve chvíli, kdy úrokové sazby začnou klesat, opět můžete vyjednávat u Vaší banky, aby Vám také snížili Vaši aktuální úrokovou sazbu – i mimo výročí fixace! Ano, i toto je možné!
Takže pokud máte stabilní příjmy a stabilní práci (kdybyste ukončili zítra práci u současného zaměstnavatele, tak si snadno najdete jinou práci, např. lékaři, IT specialisté, právníci, učitelé atd.), máte něco našetřeno a jste v situaci, že byste chtěli řešit změnu ve svém vlastním bydlení, tak bych toto rozhodnutí rozhodně neodkládal a aktivně bych hledal.
A než začnete hledat své nové bydlení, tak vždy doporučuji si nejdříve zajistit financování, zjistit co Vás to bude reálně celé stát a jaký to bude mít dopad na Váš rodinný rozpočet.
Věřím, že tento můj pohled mnohým z Vás pomůže utříbit si myšlenky a definovat si strategii s pořízením vlastního bydlení.
Kdybyste potřebovali cokoliv v této oblasti zkonzultovat, probrat, propočítat, zkalkulovat, ozvěte se, já i můj tým specialistů Vám jsme plně k dispozici.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA