Jak postupovat, když Vám končí fixace hypotéky v následujícím roce?

Lis 23, 2022Hypotéky a refinancování

Úrokové sazby u hypoték se za poslední rok velmi změnily, toho si nešlo nevšimnout! Ještě před rokem jsme sjednávali nové hypotéky s úrokovou sazbou začínající 2 % a nyní je situace taková, že úrokové sazby začínají na 6 %. A co víc, zatím to nevypadá, že se to v brzké době změní. A pokud se Vám blíží výročí fixace úrokové sazby, tak se připravte na to, že se Vaše měsíční splátka u hypotéky navýší. Proto dnes několik tipů jak se na tuto situaci připravit a jak ji zvládnout!

1. krok → Požádejte svoji banku o nabídku úrokové sazby na další fixační období

Tímto krokem je důležité vždy začít. Není nutná žádná písemná žádost, zpravidla stačí zaslat svůj požadavek přes hypoteční zónu dané banky, nebo e-mailem na hypoteční oddělení Vaší banky.

Text žádosti může vypadat např. takto:

Dobrý den, chtěl/a bych požádat o nabídku úrokové sazby na další fixační období u mého hypotečního úvěru (pozn.: v případě že píšete e-mail tak přidejte Vaši identifikaci – jméno, příjmení, číslo úvěru). Oslovuji Vás dopředu, abych si mohl/a důkladně zmapovat celý trh a opět se dostat na ty nejlepší podmínky na trhu. Věřím, že Váš návrh úrokové sazby bude opět patřit mezi ty nejlepší na trhu. Děkuji.

2. krok → Proberte svoji situaci s hypotečním specialistou nebo se svým finančním poradcem (máte-li nějakého) a rozhodněte se jak dál

Hypoteční specialista by Vám měl porovnat, jak nabídka Vaší banky vychází ve srovnání s nabídkami z jiných bank, případně Vám pomoci s vyjednáváním jak se u Vaší banky dostat na nižší sazbu, popř. Vám vyjednat lepší podmínky v jiné bance a úvěr refinancovat. Zároveň si stanovte strategii na další fixační období a délku fixace. Ve chvíli když se totiž situace otočí a úrokové sazby začnou klesat, budete vyjednávat s bankou znovu!

Se svým finančním poradcem (pokud to není tatáž osoba) proberte Vaší aktuální finanční situaci, zda jste schopni finančně utáhnout, jak navýšené měsíční splátky hypotéky, tak i zálohy u energií! A pokud by snad mělo hrozit riziko, že byste na splátky nemuseli mít, začněte svoji situaci řešit ihned a spojte to s výročím Vaší fixace!

→ A zde několik tipů, kdyby hrozilo, že to finančně neutáhnete:

  • Nejdůležitější ze všeho → začněte jednat a vše řešit v době, kdy vše zvládáte! V tu chvíli jste pro všechny banky bonitní a dá se řešit skoro vše! Když přicházíte za bankou v době, kdy už máte problémy, tak je Vaše situace výrazně horší!
  • Můžete si hypotéku prodloužit a tím si splátky snížit.
  • Můžete optimalizovat jiné své dluhy nebo výdaje.
  • Můžete si navýšit svoji současnou hypotéku o rezervu na navýšené splátky a věřte, že to mnohdy dává velký smysl (obzvlášť tehdy když rozdíl hodnoty Vaší nemovitosti a Vašeho dluhu je řádově v milionech korun).
  • … prostě těch možností je více a u každého je potřeba hledat to nejvhodnější řešení.

Přeji Vám, ať všichni tuto situaci zvládnete!

A pokud k Vaší současné hypotéce budete chtít cokoliv zkonzultovat, ozvěte se. Já, nebo některý z našich hypotečních specialistů se Vám budeme osobně věnovat.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.