Skryté vady při prodeji nemovitosti

Říj 5, 2022Hypotéky a refinancování, Uncategorized

Dnešní tip je určen pro všechny, kteří chtějí v budoucnu prodat nebo koupit nemovitost a chtějí se vyvarovat případným nepříjemným následkům.

Měli byste totiž vědět, že za skryté vady, které existovaly již v době prodeje nemovitosti a vyšly najevo dodatečně při užívání nemovitosti, nese odpovědnost prodávající a kupující má nárok na opravu těchto vad, či dodatečnou slevu z kupní ceny, nebo dokonce na odstoupení od smlouvy (podle toho zda se jednalo o podstatné nebo nepodstatné porušení smlouvy).

Zákonem stanovená lhůta, kdy kupující může reklamovat skryté vady nemovitosti po prodávajícím je 5 let od uzavření kupní smlouvy. Týká se to jen nemovitostí v osobním vlastnictví, u družstevních bytů si totiž nekupujete konkrétní byt, ale podíl v družstvu.

Tzn. pokud jste v pozici kupujícího a v pětileté lhůtě zjistíte, že Váš dům nebo byt vykazuje nějaké skryté vady, měly byste je bez zbytečného odkladu oznámit prodávajícímu a žádat po něm slevu z kupní ceny či jiné řešení. Svůj nárok byste měli opřít o odborný posudek, který si necháte zpracovat.

Za skryté vady, které je možné reklamovat patří např.:

  • praskání podlah zakrytých plovoucí podlahou,
  • popraskané stěny z důvodu nedostatečného vyztužení zdiva,
  • plíseň na stěnách zakrytá sádrokartonem,
  • vlhkost a padající obklady v koupelně,
  • zápach z netěsné kanalizace,
  • zatékání do nemovitosti, atd.

Prodávající se své odpovědnosti za vady nezbaví ani tím, že v kupní smlouvě použijete jakoukoliv běžnou formulaci, např.: kupující byl seznámen se všemi vadami na nemovitosti a nemá vůči nim námitek, nebo: kupující byl seznámen s technickým stavem nemovitosti, atd.

Pokud kupujete nový dům či byt od developera, který zpravidla poskytuje záruku na 2 roky za vady, tak je to něco jiného než odpovědnost za skryté vady! I na developera se samozřejmě lhůta 5 let za skryté vady vztahuje!

A jak předejít komplikacím?

Řešení existuje! Před samotným prodejem nemovitosti si nechejte odborníkem  zpracovat protokol o technickém stavu nemovitosti. 

V případě sporu, totiž prodávající musí prokázat, že kupujícího o nedostatcích nabízené nemovitosti předem informoval. A pokud máte takový posudek v ruce, tak se může vyhnout všem možným sporům a ušetřit tak spoustu času a peněz.

A hlavně si nechejte smlouvu o prodeji nemovitosti zpracovat nejlépe od specializovaného právníka, ta Vás zase může ochránit před jinými riziky.

Pokud byste potřebovali pomoc v této oblasti, ozvěte se, propojíme Vás s odborníky, kteří Vám rádi pomohou.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.