Jak na penzijko z pohledu zaměstnavatele

Kvě 25, 2022Spoření, Finanční plán

Dneska navážu na finanční tip z minulého týdne, který se týkal „penzijka“. V posledním týdnu jsem měl více dotazů právě od vás – zaměstnavatelů, jak je to s příspěvky na tento produkt. Proto se dnes podíváme na „penzijko“ optikou zaměstnavatele! Co pro něj dává smysl, co a kdy je pro něj výhodné, a zda musí něco dodaňovat.

Vše jsem shrnul do 4 stěžejních otázek a odpovědí:

1️⃣ Proč dává smysl, aby zaměstnavatel na „penzijko“ zaměstnanci přispíval?

a)      Pro firmu (zaměstnavatele) je celý příspěvek na penzijko, maximálně ve výši 50.000 Kč/ročně  na jednoho zaměstnance, daňovým nákladem (tzn. z této částky firma neplatí sociální a zdravotní pojištění a daň).

b)     U zaměstnance je tento příspěvek také zcela osvobozený.

c)      Příspěvek zaměstnavatele je zcela oddělen od příspěvku zaměstnance, tzn. z přispívané částky zaměstnavatelem se nepočítá státní podpora ani daňové úlevy pro zaměstnance (to se počítá pouze z vlastních vkladů zaměstnanců).

2️⃣ Co zaměstnavatel dodaňuje, pokud zaměstnanec své penzijko předčasně zruší?

Nic! Zaměstnavatel nenese žádnou další odpovědnost za to, zda smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření zaměstnanec někdy v budoucnu předčasně zruší.

3️⃣ Může zaměstnavatel přispívat i zaměstnancům na DPP (dohodu o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o provedení činnosti)?

Ano! DPP nebo DPČ je také forma pracovního poměru, takže i těmto zaměstnancům lze na „penzijko“ přispívat. Zde zaměstnavatelům doporučuji si to vyjasnit a nastavit nejdříve s vlastní účetní.


4️⃣ Mohu zaměstnanci přispívat 50.000 Kč/ročně, když už tento příspěvek dostává z jiné firmy?

Ano! Zaměstnavatel nemusí zjišťovat, zda už příspěvek na penzijko zaměstnanec dostává z jiné firmy. Pro každého zaměstnavatele platí vždy stejná zásada: maximální roční příspěvek na penzijko, který je plně daňově uznatelný je 50.000 Kč ročně na 1 zaměstnance, víc ne.

To platí i pro Vás samotné, pokud vlastníte více firem, můžou Vám všechny (můžete si za všechny?) přispívat na penzijko.

A o tom, jak je to se zdaněním příspěvků od zaměstnavatele a předčasným zrušením se dočtete už v příštím tipu. Věřím, že Vám tento finanční tip opět pomohl. A pokud jste zaměstnavatel a potřebujete poradit, jak tento benefit vhodně nastavit (či současné nastavení upravit) ve svých firmách, ozvěte se, jsem Vám i s týmem našich specialistů k dispozici.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více