Jak na penzijko z pohledu zaměstnavatele

Kvě 25, 2022Spoření, Finanční plán

Dneska navážu na finanční tip z minulého týdne, který se týkal „penzijka“. V posledním týdnu jsem měl více dotazů právě od vás – zaměstnavatelů, jak je to s příspěvky na tento produkt. Proto se dnes podíváme na „penzijko“ optikou zaměstnavatele! Co pro něj dává smysl, co a kdy je pro něj výhodné, a zda musí něco dodaňovat.

Vše jsem shrnul do 4 stěžejních otázek a odpovědí:

1️⃣ Proč dává smysl, aby zaměstnavatel na „penzijko“ zaměstnanci přispíval?

a)      Pro firmu (zaměstnavatele) je celý příspěvek na penzijko, maximálně ve výši 50.000 Kč/ročně  na jednoho zaměstnance, daňovým nákladem (tzn. z této částky firma neplatí sociální a zdravotní pojištění a daň).

b)     U zaměstnance je tento příspěvek také zcela osvobozený.

c)      Příspěvek zaměstnavatele je zcela oddělen od příspěvku zaměstnance, tzn. z přispívané částky zaměstnavatelem se nepočítá státní podpora ani daňové úlevy pro zaměstnance (to se počítá pouze z vlastních vkladů zaměstnanců).

2️⃣ Co zaměstnavatel dodaňuje, pokud zaměstnanec své penzijko předčasně zruší?

Nic! Zaměstnavatel nenese žádnou další odpovědnost za to, zda smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření zaměstnanec někdy v budoucnu předčasně zruší.

3️⃣ Může zaměstnavatel přispívat i zaměstnancům na DPP (dohodu o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o provedení činnosti)?

Ano! DPP nebo DPČ je také forma pracovního poměru, takže i těmto zaměstnancům lze na „penzijko“ přispívat. Zde zaměstnavatelům doporučuji si to vyjasnit a nastavit nejdříve s vlastní účetní.


4️⃣ Mohu zaměstnanci přispívat 50.000 Kč/ročně, když už tento příspěvek dostává z jiné firmy?

Ano! Zaměstnavatel nemusí zjišťovat, zda už příspěvek na penzijko zaměstnanec dostává z jiné firmy. Pro každého zaměstnavatele platí vždy stejná zásada: maximální roční příspěvek na penzijko, který je plně daňově uznatelný je 50.000 Kč ročně na 1 zaměstnance, víc ne.

To platí i pro Vás samotné, pokud vlastníte více firem, můžou Vám všechny (můžete si za všechny😉) přispívat na penzijko.

A o tom, jak je to se zdaněním příspěvků od zaměstnavatele a předčasným zrušením se dočtete už v příštím tipu. Věřím, že Vám tento finanční tip opět pomohl. A pokud jste zaměstnavatel a potřebujete poradit, jak tento benefit vhodně nastavit (či současné nastavení upravit) ve svých firmách, ozvěte se, jsem Vám i s týmem našich specialistů k dispozici.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Jak se vyhnout zdanění u penzijka

Jak se vyhnout zdanění u penzijka

Dnešním tipem uzavírám minisérií k PENZIJKU, kde jste měli mnoho dotazů. Dnes s Vámi proberu OBLAST ZDANĚNÍ, jelikož se to týká každého, kdo nějaké penzijko má. A aby byly ty rozdíly pro každého srozumitelné, rozdělím to do 5 oblastí, podle toho, kdy a jakou formou...

číst více
Vliv inflace na naše úspory v penzijních fondech…

Vliv inflace na naše úspory v penzijních fondech…

Peníze, které chcete investovat na dlouhodobé cíle, resp. na dlouhou dobu (např. na čerpání vlastní měsíční renty), byste měli investovat do typu aktiv, které jsou schopny dlouhodobě překonávat inflaci – např. akcie. O tom jste už ode mě párkrát slyšeli 😊. Nicméně v...

číst více