Jak nastavit portfolio pro čerpání RENTY?

Srp 25, 2021Investice a spoření

čím dál tím častěji se na nás obracejí klienti, abychom jim pomohli s nastavením jejich portfolia pro čerpání jejich pravidelné renty. Většinou je jedná o klienty ve věku 55 let a více, kteří už svůj majetek vybudovali a nyní hledají cestu, jak bezpečně tento majetek investovat a pravidelně z něj každý měsíc něco vyčerpat.

A jak takové portfolio nastavit? Je na to několik pohledů, já osobně zastávám tento:

Nejdříve je potřeba si vydefinovat, kdy přesně chcete svoji RENTU začít čerpat, v jaké výši a s jakým majetkem do této fáze vstupujete (na majetek se dívejte vždy jako celek).

Portfolio by mělo být nastaveno výrazně konzervativněji než v době, kdy svůj majetek teprve budujete a jste ochotni snášet větší výkyvy na finančních trzích.

Úplně konzervativně však nemusí být nastaveno celé portfolio, jelikož všechny peníze na svojí pravidelnou rentu zpravidla nespotřebujete ihned v prvním měsíci.

Našim klientům většinou doporučujeme rozdělit si celý svůj majetek, určený na výplatu renty do 3 „kyblíků“, takto:

  1. Krátkodobý kyblík – neboli velmi bezpečně nastavené portfolio, zde by měly být investovány peníze, které předpokládáme, že vybereme v prvních 3 letech. Tyto peníze by měly být investovány velmi konzervativně, tedy tak, aby byly ochráněny před případným i velkým poklesem na finančních trzích! V tomto kyblíku neočekáváme výrazné zhodnocení investovaných prostředků, pokrýt inflaci by však toto portfolio zvládnout mohlo, ale nutnou podmínkou to není.
  2. Střednědobý kyblík – zde by mělo být investováno tolik peněz, které pokryjí výplatu renty na dalších 7 let. Zde už nemusí být portfolio tak konzervativní, jelikož máme o něco delší horizont. V tomto kyblíku je vhodné investovat ideálně do vyváženého portfolia, tzv. All Seasons strategie, která je nastavena tak, aby prosperovala za jakýchkoliv okolností. V této strategii poté kombinujete aktiva jako jsou: akcie, státní dluhopisy, protiinflační dluhopisy, komodity, zlato, nemovitosti, případně další. Portfolio je nastaveno tak, aby se jednotlivé třídy aktiv mezi sebou vyvažovali, tzn. že pokud dojde k poklesu aktiv na jedné straně (např. poklesu akcií), tak dojde k posílení na druhé straně (např. růstu dluhopisů, či zlata).
  3. Dlouhodobý kyblík – zde jsou poté investovány zbývající finanční prostředky, tedy ty, které chci začít spotřebovávat až za 10 a více let. A tento kyblík už může být nastaven i na růstovou strategii, kde převažují již více akcie. V tomto kyblíku výnos z investic více kolísá, což je daň za výrazně vyšší zhodnocení než v prvních dvou kyblících. Výnosy z tohoto kyblíku tedy mohou výrazně navýšit celkovou výši majetku určenou na výplatu renty. 

Co je dobré si zapamatovat: pokud používáte správnou diverzifikaci svých aktiv, tak nejenže můžete snížit rizikovost svého portfolia, ale především můžete také zvýšit výnosnost celého portfolia!

A především – nezapomínejte také na správný výběr aktiv! U nás pro každou třídu aktiv vybíráme ty nejlepší ETF fondy (burzovně obchodovatelné), které jsou na světových trzích nabízeny. Při volbě jednotlivých ETF sledujeme různá kritéria a využíváme i analýzy nezávislých agentur. Vybíráme vždy jen kvalitní ETF fondy od renomovaných světových správců.

Pokud jste ve fázi, že tuto oblast řešíte, nebo budete řešit a dává Vám smysl tento můj pohled, rád se s Vámi uvidím osobně, kde můžeme probrat více.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více