Informace pro klienty EDWARD – Roční daňový report & shrnutí roku 2022

Led 30, 2023Investice a spoření, Daně

V průběhu tohoto týdne Vám bude do Vašich osobních přístupů u Edwarda vložen „Roční daňový report“, jako podklad k daňovému přiznání, ze kterého jde vyčíst, zda Vám vznikla povinnost vytvořené zisky dodanit či nikoli. Konkrétně ho najdete v sekci → reporty → výpisy. (V případě, že máte u Edwarda otevřeno více účtů pod stejným rodným číslem, pak výpis obsahuje informace za všechny tyto účty dohromady). Budete-li mít k tomu jakýkoliv dotaz, určitě se ozvěte, probereme to společně.

V případě, že budete hledat obecné informace k daním a návod jak vyplnit daňové přiznání, většinu odpovědí najdete v prezentaci:

Dále si prosím zkontrolujte, zda máte aktivovaný plný přístup do svého Edwarda, tedy že vidíte jak historický vývoj Vašich investic, investiční plán, všechny pohyby na Vašem účtu, atd. Pokud zjistíte, že máte pouze základní přístup, prosím dejte mi vědět, nechám Vám aktivovat přístup plný.

A nyní ohlédnutí za rokem 2022, který byl pro všechny investory náročnou výzvou.

Za posledních 50 let byly jen 3 roky s horšími výsledky akciových trhů. Pro dluhopisy byl rok 2022 dokonce nejhorší rok v celé historii. Významným poklesům se tak nevyhnuly ani investiční portfolia v Edwardovi. Pokud si tedy prohlížíte svůj roční výpis, je zcela přirozené, že se Vás mohou zmocnit pochybnosti a nepříjemné emoce. Je tudíž důležité připomenout si prověřené zásady úspěšného investování a neudělat se svými investicemi chybu, která by Vás mohla stát peníze. 

1) Investujete dlouhodobě. Kolísání trhů, včetně výrazných propadů jako tento, jsou přirozenou součástí investování a jsou i přirozenou součástí Vašeho plánu. Proto je potřeba investovat dlouhodobě a nechat investicím dostatek času, aby poklesy překonaly, začaly znovu růst a Vám přinesly požadovaný výnos.

Níže jsou uvedeny 2 grafy. Na prvním je vidět pokles Edward portfolia MP7 v roce 2008 v kontextu sledované historie do roku 2007. Na druhém pak vidíte nejdéle trvající propady amerických akcií od roku 1970 do roku 2020. Každý pokles má jiný průběh, je jinak dlouhý, ale po každém následoval růst.

Pokles Edward portfolia MP7 – Nobelova nadace za rok 2022 a za období 2007 – 2023. 

Zdroj: edwardinvest.cz. Výsledky portfolio od roku 2007 jsou simulované na základě aktuálního složení portfolia MP7.

Tržní poklesy v kontextu historie, leden 1970 – prosinec 2020

Zdroj: Morningstar. Akciový index Ibbotson Large Company Stock Index. 

2) Nesnažte se načasovat trh. Bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli a předvídat co se stane zítra, za týden nebo za rok je sázkou do loterie. Proto není ani možné úspěšně určit, zda, nebo kdy z investice na čas vystoupit. A ještě složitější je pak najít správný čas na návrat. Jediná časem prověřená strategie je proto koupit dobře diverzifikované (rozložené) portfolio kvalitních investic a to dlouhodobě držet.

3) Diverzifikujte (rozkládejte riziko). V Edwardovi vlastníte portfolio složené z různých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo zlato, prostřednictví více než 10 ETF fondů. Každý ETF fond vlastní několik desítek nebo stovek akcií a dluhopisů z různých zemí v různých světových měnách. Ani takto rozložené portfolio se sice nevyhne výkyvům hodnoty, ale snižuje riziko, že přijdete o peníze a maximalizuje pravděpodobnost, že dosáhnete vytyčených finančních cílů.

4) Nepanikařte. Pamatujte, že Vaše chování je důležitější než chování Vašich investic. Je proto potřeba nepodléhat strachu či zklamání a místo toho se disciplinovaně držet plánu a uvedených prověřených zásad. Pokud dokážete v těžkých dobách jako tato investovat více peněz, své dlouhodobé výsledky tím můžete naopak zlepšit. 

Rok 2023 je na začátku. Ceny většiny aktiv jsou významně nižší než před rokem a mají tak dobrý potenciál k růstu, tak jak již ukázaly první lednové výsledky. Přesto nedokážeme určit, jak se budou trhy chovat v dalších týdnech a měsících. Je proto důležité mít jasně definované finanční cíle, investiční plán a disciplínu dodržovat prověřené investiční zásady.

V případě jakýchkoliv dotazů k Edwardovi, jeho nastavení, či potřeby aktualizovat Váš investiční plán, mě neváhejte kontaktovat.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více