Proč pro vyřízení hypotéky spolupracovat se zkušeným specialistou a nejít přímo do banky?

Led 19, 2021Hypotéky a refinancování

Může se zdát, že vyřízení hypotéky je dnes hračka a zvládne to každý sám. Hypotéka je ale závazek zpravidla na několik desítek let, během kterých nastávají různé situace, které již není tak lehké vyřešit a rada skutečného odborníka se Vám může opravdu hodit.

Proto zastávám názor, že pokud financujete pořízení vlastního bydlení hypotékou a půjčujete si jednotky milionů korun, které budete splácet desítky let, měli byste mít po boku zkušeného hypotečního specialistu, kterému důvěřujete. Tento specialista Vás provede celým procesem vyřízení hypotéky a poskytne Vám následný servis v průběhu trvání hypotéky.

Proč nejít přímo do banky?

Dnes je na trhu 17 bank a stavebních spořitelen, které poskytují hypotéky na financování bydlení. A každá z těchto institucí se snaží od ostatních nějak odlišit. Jednotlivé banky se liší zejména v těchto oblastech:

  • Pohled na bonitu klienta (se stejnými příjmy dosáhnete různé maximální výše hypotéky v různých bankách)
  • Pohled na prokazování příjmů (jsou banky, kde lze uznat příjem z obratu u podnikatelů i u majitelů s.r.o., kde lze uznat příjem ze zahraničí, či příjem u zaměstnanců na dobu určitou, …)
  • Jaké poplatky zaplatí klient za vyřízení úvěrů (někde je to 0 Kč a jinde to může být i 25.000 Kč)
  • Konstrukce slev pro finální úrokovou sazbu (někde nemusíte splňovat nic a někde musíte mít životní pojištění, pojištění majetku, aktivní vedení běžného účtu, a to vše sjednáno přes banku)
  • V podmínkách čerpání úvěru u výstaveb a rekonstrukcí (někde mohu čerpat i 120% zástavní hodnoty nemovitosti najednou, někde jen 80 %, jinde musím proinvestovat nejdříve vlastní zdroje) atd.

Každá banka má totiž výhodu v něčem jiném, a na první i druhý pohled může být obtížné zjistit, která banka by právě pro Vás byla vhodná. Zkušený hypoteční specialista by tyto rozdíly měl mít v malíčku a dle Vaší aktuální situace a Vašich požadavků by Vám měl být schopen připravit vhodný návrh řešení a doporučit Vám vhodnou banku. Zároveň by Vás měl provést celým procesem vyřízení hypotéky, pohlídat, aby se Vaše hypotéka v termínu vyčerpala a následně být k dispozici pro řešení dalších požadavků (změny trvalé adresy, výročí fixace, mimořádné splátky, nákup či prodej další nemovitosti, atd.).

Jak poznám toho správného specialistu na hypotéky? 

Nehledejte firmu, pod kterou poradce pracuje, ale hledejte konkrétní osobu. Hledejte takového, který je schopný vyřídit hypotéku ve všech, nebo ve většině bank v ČR. Zeptejte se známých, kteří si hypotéku již vzali. Hledejte reference na Google, Seznamu, LinkedIn, atd. Klidně realizujte několik jednání s různými poradci, než si vyberete toho správného. Zkrátka si udělejte takové malé výběrové řízení. Hledejte někoho, u koho je předpoklad, že s Vámi bude spolupracovat dlouhodobě! Proč je to tak důležité? Protože když řešíte hypotéku, tak o sobě musíte prozradit skoro vše (kde pracujete, kolik vyděláváte, jaké máte výdaje, dokládat výpisy z účtu, …), aby vybraný specialista našel opravdu to nejlepší řešení.

Kolik stojí služba hypotečního specialisty? 

Tato služba není zadarmo, ale v tuto chvíli hypotečního specialistu zaplatí banka, která klientovi úvěr poskytne, tzn. že klient za vyřízení hypotéky hypotečnímu specialistovi neplatí. A není to všechno.  Pokud jste si našli opravdového profesionála, tak máte zpravidla vyjednány i lepší podmínky v úvěrové smlouvě a nižší poplatky spojené s vyřízením úvěru, než kdybyste si úvěr vyřizovali sami! Proč tomu tak je? Především díky velkému objemu zprostředkovaných hypoték, informacím, co vše je v dané bance možné realizovat a taky díky benefitům, které ti nejlepší specialisté v bankách mají vyjednány.

Závěrem:

Hypotéka je velmi flexibilní produkt, za mě jeden z těch nejlepších, co na trhu existuje, protože klientům umožní realizovat své sny o vlastním bydlení a mít svůj domov, na který by si sami nenaspořili. A když je hypotéka dobře nastavena (klient má pokryta možná rizika ztráty příjmu a majetku a je schopný si tvořit rezervy), tak je to i radost splácet?.

Pokud nemáte svého specialistu na vyřízení své hypotéky, který Vám je schopný zanalyzovat celý trh a vybrat Vám opravdu vhodné řešení, ozvěte se nám, naši specialisté se o Vás postarají.

Autor: Ing. Miroslav Pustelník, MBA

Co by Vás mohlo zajímat.