3 věci, které „MUSÍTE“ udělat před podpisem rezervační smlouvy

Led 26, 2022Hypotéky a refinancování

Poslední měsíce je to všechno nějak rychlejší! Úrokové sazby letí raketově vzhůru, ceny nemovitostí stále stoupají a neustává tlak na rychlé rozhodnutí u kupujících, kteří hledají své vysněné bydlení. A většina nákupů nemovitostí začíná právě podpisem rezervační smlouvy. 

Abyste se vyhnuli všem možným tlakům a případným špatným rozhodnutím, mám pro Vás 3 tipy, co udělat před tím, NEŽ REZERVAČNÍ smlouvu na nákupu nemovitosti PODEPÍŠETE!

→ Tip 1: Mějte vyřešeno FINANCOVÁNÍ dopředu

• Nemusíte mít hypotéku schválenou dopředu, byť je to také jedna z cest, která v dnešní době rozhodně dává smysl. Je ale dobré minimálně vědět, kdo Vám bude hypotéku vyřizovat, na jakou výši hypotéky se maximálně dostanete, že Vám vybraná banka hypotéku poskytne, protože jste prověřeni v bankovních i nebankovních registrech, prostě víte na co máte a s kým to budete řešit.
• Dát dohromady všechny podklady, kvalitně zpracovat analýzu, vybrat vhodnou banku, najít nejvhodnější řešení, to není otázka jednoho nebo dvou dnů! Počítejte min. týden až dva. Někdy nám ale příprava zabere i týdny či měsíce, např. z důvodu, že klient není bonitní a musí se optimalizovat současné dluhy, apod.


→ Tip 2: Nechejte si PRÁVNÍKEM zkontrolovat svoji rezervační smlouvu

• Často se totiž stává, že už rezervační smlouva je nastavena nevýhodně z pohledu klienta. Nejednou se stalo, že klient se v ní zavázal k bodům, které byly těžko splnitelné a dodatečně nešly upravit.
• Pokud svého právníka nemáte, můžete se obrátit na nás → někoho z našich ověřených Vám rádi doporučíme nebo můžete využít služeb on-line právníků, např. služba Avoqado. Funguje to tak, že jim pošlete smlouvu a oni Vám ji do 48 hodin pošlou zkontrolovanou zpět. 


→Tip 3: Nechejte si zpracovat ODHAD nemovitosti dopředu

• Vyžádejte si všechny potřebné informace k nemovitosti: aktuální LV (list vlastnictví), oficiální rozměry nemovitosti (z prohlášení vlastníka), poslední rozpis záloh za služby, potřebné fotky, informace k celé budově, atd.
• U většiny bytů je možné odhad zpracovat on-line do 1 dne, u rodinných domů to může trvat déle, ale i zde byste ho měli mít hotový před tím, než zaplatíte rezervaci.
Proč je to tak důležité? Od odhadu se odvíjí úplně všechno – z pohledu hypotéky. Ne kupní cena, ale cena kterou stanoví znalec banky je rozhodující pro to, na jakou výši hypotéky poté dosáhnete.
• Odhad musí provést vždy banka, resp. její odhadci, která bude kupujícímu poskytovat hypotéku.

• A pokud plánujete, že kupovanou nemovitost budete zároveň rekonstruovat, nebo chcete mít jistotu že její stav odpovídá ceně, tak doporučuji si na druhou prohlídku nemovitosti vzít schopného stavebního technika. Ten provede audit celé nemovitosti a reálně Vám danou nemovitost posoudí, zda odpovídá tomu co si myslíte, nebo je v úplně jiném stavu. Můžete využít služby např. od Bytecheck

Koupě nemovitosti by měla být radost a určitě ne stres. Proto doporučuji se na nákup dobře připravit ještě před tím, než začnete hledat.

Budete-li potřebovat s touto otázkou pomoci, ozvěte se, pomůžeme Vám.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.