Výstavba rodinného domu je zpravidla etapa na 2 – 4 roky našeho života. Nejen že si tvoříme domov na nové adrese a samotná výstavba stojí několik ročních příjmů celé rodiny, ale stavíme zpravidla jen jednou až dvakrát za život ?.
A proto doporučuji věnovat nejvíce času PRVNÍ FÁZI, tedy PŘÍPRAVĚ! Protože, když už kopnete do země, už toho moc nezměníte!
Čím tedy začít:
- Nejdříve si s čistou hlavou vydefinujte, co opravdu chcete. Chcete opravdu bydlet v domě? Není pro Váš životní styl lepší byt v centru a chata na horách? Je to sen vás obou – Vás i partnera/ky, manžela/ky?
- Vyjasněte si, kolik jste ochotni splácet za své bydlení.
- S hypotečním specialistou proberte detailně možnosti Vaší hypotéky (zda hypotéku vůbec dostanete, na jakou výši dosáhnete, jak vysoká by byla měsíční splátka, …)
A zde 4 zásadní otázky, na které se klientů ptám, když plánují výstavbu:
- Máte již vybraný POZEMEK?
Pokud ještě ne, tak mějte na paměti, že právě zvolené místo je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí celé výstavby a zásadně ovlivňuje tržní cenu domu. Zvažte, jak velký pozemek opravdu potřebujete. Přemýšlejte i do budoucnosti – jak je to se školkou, školou, dopravní dostupností, „vyžitím v místě“, atd.
Před podpisem kupní smlouvy na koupi pozemku si VŽDY zjistěte MINIMÁLNĚ tyto informace:
• Je pozemek určen k výstavbě? Ověřte si to na stavebním úřadě dané obce, nedejte na slova prodávajícího!
• Na katastru nemovitostí si ověřte, jak jsou vyřešeny všechny přístupy k pozemku a zjistěte, jaké váznou na pozemku břemena.
• Od poskytovatelů elektřiny, plynu a vody zjistěte jaké jsou možnosti připojení.
- Máte opravdu vyjasněno, jak přesně bude Váš dům vypadat a z čeho budete stavět?
Již mnohokrát jsem zažil situace, kdy se projekty našich klientů v průběhu výstavby několikrát změnily. Nejen, že se to zásadně prodražuje, ale především se už musíte jen přizpůsobovat tomu, jak jste začali.
- Víte kolik bude celá výstavba stát? Máte sestavený rozpočet?
Myslím opravdu celá stavba – s vybavením domácnosti, plotem, chodníkem, zahradou, terasou atd. Kvalitně sestavený rozpočet je jedním ze základů úspěchu celé stavby – od začátku totiž víte s jakými financemi opravdu máte počítat! Často se nám stává, že klienti, kteří si rozpočet sestaví sami, jej výrazně podhodnotí. V takových případech je dobré počítat s rezervou alespoň 20 %, kterou nepředpokládáte, že vyčerpáte, ale máte ji připravenou.
- Budete dům stavět svépomocí, subdodavatelsky nebo na klíč?
Ať už kvůli poskytovaným zárukám, tak také vyjasnění si, kdy a kolik peněz budete potřebovat v průběhu výstavby (tato informace je podstatná již při SPRÁVNÉM nastavení hypotéky).
A pokud zjistíte, že byste to nyní finančně nezvládli, tak to také není špatná ZPRÁVA! Můžete totiž své sny o novém domě upravit, přehodnotit nebo o rok, o dva posunout – na dobu, kdy na tom budete lépe, např. bonitně nebo budete mít jasnější představu o domě nebo se objeví Váš vysněný pozemek.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA