Plánujete stavět? 4 otázky, na které musíte znát odpověď!

Kvě 19, 2021Hypotéky a refinancování

Výstavba rodinného domu je zpravidla etapa na 2 – 4 roky našeho života. Nejen že si tvoříme domov na nové adrese a samotná výstavba stojí několik ročních příjmů celé rodiny, ale stavíme zpravidla jen jednou až dvakrát za život ?.

A proto doporučuji věnovat nejvíce času PRVNÍ FÁZI, tedy PŘÍPRAVĚ! Protože, když už kopnete do země, už toho moc nezměníte!

Čím tedy začít:

  • Nejdříve si s čistou hlavou vydefinujte, co opravdu chcete. Chcete opravdu bydlet v domě? Není pro Váš životní styl lepší byt v centru a chata na horách? Je to sen vás obou – Vás i partnera/ky, manžela/ky?
  • Vyjasněte si, kolik jste ochotni splácet za své bydlení.
  • S hypotečním specialistou proberte detailně možnosti Vaší hypotéky (zda hypotéku vůbec dostanete, na jakou výši dosáhnete, jak vysoká by byla měsíční splátka, …)

A zde 4 zásadní otázky, na které se klientů ptám, když plánují výstavbu:

  1. Máte již vybraný POZEMEK?

Pokud ještě ne, tak mějte na paměti, že právě zvolené místo je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí celé výstavby a zásadně ovlivňuje tržní cenu domu. Zvažte, jak velký pozemek opravdu potřebujete. Přemýšlejte i do budoucnosti – jak je to se školkou, školou, dopravní dostupností, „vyžitím v místě“, atd.

Před podpisem kupní smlouvy na koupi pozemku si VŽDY zjistěte MINIMÁLNĚ tyto informace:

• Je pozemek určen k výstavbě? Ověřte si to na stavebním úřadě dané obce, nedejte na slova prodávajícího!

• Na katastru nemovitostí si ověřte, jak jsou vyřešeny všechny přístupy k pozemku a zjistěte, jaké váznou na pozemku břemena.

• Od poskytovatelů elektřiny, plynu a vody zjistěte jaké jsou možnosti připojení.

  1. Máte opravdu vyjasněno, jak přesně bude Váš dům vypadat a z čeho budete stavět?

Již mnohokrát jsem zažil situace, kdy se projekty našich klientů v průběhu výstavby několikrát změnily. Nejen, že se to zásadně prodražuje, ale především se už musíte jen přizpůsobovat tomu, jak jste začali.

  1. Víte kolik bude celá výstavba stát? Máte sestavený rozpočet?

Myslím opravdu celá stavba – s vybavením domácnosti, plotem, chodníkem, zahradou, terasou atd. Kvalitně sestavený rozpočet je jedním ze základů úspěchu celé stavby – od začátku totiž víte s jakými financemi opravdu máte počítat! Často se nám stává, že klienti, kteří si rozpočet sestaví sami, jej výrazně podhodnotí. V takových případech je dobré počítat s rezervou alespoň 20 %, kterou nepředpokládáte, že vyčerpáte, ale máte ji připravenou.

  1. Budete dům stavět svépomocí, subdodavatelsky nebo na klíč?

Ať už kvůli poskytovaným zárukám, tak také vyjasnění si, kdy a kolik peněz budete potřebovat v průběhu výstavby (tato informace je podstatná již při SPRÁVNÉM nastavení hypotéky).

A pokud zjistíte, že byste to nyní finančně nezvládli, tak to také není špatná ZPRÁVA! Můžete totiž své sny o novém domě upravit, přehodnotit nebo o rok, o dva posunout – na dobu, kdy na tom budete lépe, např. bonitně nebo budete mít jasnější představu o domě nebo se objeví Váš vysněný pozemek.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA

Co by Vás mohlo zajímat.