Mimořádné splátky hypotéky a náš pohled…

Bře 23, 2022Hypotéky a refinancování

Mnoho z Vás, kteří máte vyřízenou hypotéku, se mě ptáte, zda má smysl provést nějakou mimořádnou splátku, jelikož jste v průběhu posledních let ušetřili nějaké finance.


A já odpovídám takto:

  • Ano, mimořádnou splátku můžete určitě provést, pokud máte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, která Vám zůstane i po umoření části hypotéky.
  • Ano, pokud víte, že tyto peníze nebudete v dalších letech potřebovat na něco jiného (např. nové auto).  
  •  Ano, pokud víte, že v dalších letech si nebudete potřebovat půjčit žádné další peníze z banky.

Co je dle mého dostatečná finanční rezerva? Jedná se takovou sumu financí, díky které dokážu pokrýt rodinné výdaje minimálně na další 2-3 roky běžného života.

Uvedu to na konkrétním příkladě: Čtyřčlenná rodina má hypotéku ve výši 3 mil. Kč a běžné rodinné výdaje (včetně hypotéky) dosahují částky cca 35.000 Kč měsíčně. Ano, pokud počítáte správě, tak rodinné výdaje za dva roky přesahující částku 800.000 Kč a touto částkou by rodina měla disponovat i po provedení mimořádné splátky.

Zdá se Vám to moc? Nebo málo? A proč mám tento pohled??

Za 20 let v této branži jsem toho se svými klienty zažil už hodně – radostné okamžiky, ale i ty méně radostné! A právě dostatečná finanční rezerva už mnohokrát zachránila klientům nejen jejich bydlení.


Jeden skutečný příběh za všechny:

Klient, říkejme mu třeba Bořivoj, přišel kvůli nemoci o práci. Léčení trvalo téměř 2 roky, tzn. téměř 2 roky bez příjmu, na který byl do té doby zvyklý. Tento klient měl naštěstí dostatečnou finanční rezervu, a byly to právě ty peníze, které (několik měsíců před projevem nemoci) zvažoval použít právě na umoření hypotéky. Rodina to zvládla, dnes je zdravý a co je také důležité → i nadále bydlí ve svém domě a je opět šťastný. Mimo jiné mu žádná banka tyto 2 roky nepůjčila ani korunu, jelikož pro ně nebyl aktuálně bonitní, přestože před tím patřil mezi jejich významné klienty.

Často klientům říkám: To nejdůležitější je, aby se Vám dobře spalo! A kvalitu spánku neovlivňuje výše dluhu, ale výše rezerv, které máte pod kontrolou ?.

Velmi důležité, je ale také to, jak tyto své rezervy máte investovány! 

Osobně doporučuji klientům primárně burzovně obchodovatelné ETF fondy! U nás klientům otvíráme účty u WOOD & Company, přes investiční účet Edward, kde si s klienty stanovujeme jejich cíle a podle toho nastavujeme konkrétní portfolia.


Co tedy doporučuji?

Než se rozhodnete provést jakoukoliv mimořádnou splátku, ujasněte si → své cíle, plány, výši vlastních finančních rezerv a pokud si nejste jistí, ozvěte se mi. Rád s Vámi tuto záležitost proberu.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.