Mimořádné splátky hypotéky a náš pohled…

Bře 23, 2022Hypotéky a refinancování

Mnoho z Vás, kteří máte vyřízenou hypotéku, se mě ptáte, zda má smysl provést nějakou mimořádnou splátku, jelikož jste v průběhu posledních let ušetřili nějaké finance.


A já odpovídám takto:

  • Ano, mimořádnou splátku můžete určitě provést, pokud máte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, která Vám zůstane i po umoření části hypotéky.
  • Ano, pokud víte, že tyto peníze nebudete v dalších letech potřebovat na něco jiného (např. nové auto).  
  •  Ano, pokud víte, že v dalších letech si nebudete potřebovat půjčit žádné další peníze z banky.

Co je dle mého dostatečná finanční rezerva? Jedná se takovou sumu financí, díky které dokážu pokrýt rodinné výdaje minimálně na další 2-3 roky běžného života.

Uvedu to na konkrétním příkladě: Čtyřčlenná rodina má hypotéku ve výši 3 mil. Kč a běžné rodinné výdaje (včetně hypotéky) dosahují částky cca 35.000 Kč měsíčně. Ano, pokud počítáte správě, tak rodinné výdaje za dva roky přesahující částku 800.000 Kč a touto částkou by rodina měla disponovat i po provedení mimořádné splátky.

Zdá se Vám to moc? Nebo málo? A proč mám tento pohled🤔?

Za 20 let v této branži jsem toho se svými klienty zažil už hodně – radostné okamžiky, ale i ty méně radostné! A právě dostatečná finanční rezerva už mnohokrát zachránila klientům nejen jejich bydlení.


Jeden skutečný příběh za všechny:

Klient, říkejme mu třeba Bořivoj, přišel kvůli nemoci o práci. Léčení trvalo téměř 2 roky, tzn. téměř 2 roky bez příjmu, na který byl do té doby zvyklý. Tento klient měl naštěstí dostatečnou finanční rezervu, a byly to právě ty peníze, které (několik měsíců před projevem nemoci) zvažoval použít právě na umoření hypotéky. Rodina to zvládla, dnes je zdravý a co je také důležité → i nadále bydlí ve svém domě a je opět šťastný. Mimo jiné mu žádná banka tyto 2 roky nepůjčila ani korunu, jelikož pro ně nebyl aktuálně bonitní, přestože před tím patřil mezi jejich významné klienty.

Často klientům říkám: To nejdůležitější je, aby se Vám dobře spalo! A kvalitu spánku neovlivňuje výše dluhu, ale výše rezerv, které máte pod kontrolou 😊.

Velmi důležité, je ale také to, jak tyto své rezervy máte investovány! 

Osobně doporučuji klientům primárně burzovně obchodovatelné ETF fondy! U nás klientům otvíráme účty u WOOD & Company, přes investiční účet Edward, kde si s klienty stanovujeme jejich cíle a podle toho nastavujeme konkrétní portfolia.


Co tedy doporučuji?

Než se rozhodnete provést jakoukoliv mimořádnou splátku, ujasněte si → své cíle, plány, výši vlastních finančních rezerv a pokud si nejste jistí, ozvěte se mi. Rád s Vámi tuto záležitost proberu.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.