Kupní smlouva? Jedině se specializovaným advokátem!

Říj 20, 2021Hypotéky a refinancování

Pokud v budoucnu budete kupovat, či prodávat nějakou nemovitost, ČTĚTE DO KONCE!

Na dnešní tip mě přivedl jeden z našich klientů, který aktuálně řeší nákup své nemovitosti. Našel si svůj vysněný dům, s prodávajícím se dohodli na kupní ceně i na podmínkách předání nemovitosti a oba předali svým právníkům tento požadavek k dořešení. Právníci obou stran měli jen dotáhnout smluvní dokumentaci k podpisu, aby se mohl prodej zrealizovat (měla to být otázka dnů).

Po 3 týdnech obdržel klient první návrh kupní smlouvy, která však popisovala úplně něco jiného, než na čem se smluvní strany dohodly. Po 5 týdnech je situace stále v řešení, nicméně vypadá to, že se blíží k cílové pásce.

Chtěl bych začít tím, že i advokáti mají své specializace! Někteří se specializují na občanské právo, jiní na obchodní, trestní, mezinárodní, rodinné, obchodní korporace, duševní vlastnictví, pracovní právo, či právo nemovitostí. A ne každý advokát, byť odborník ve své oblasti, běžně připravuje kupní smlouvy na prodej nemovitostí!

Je to velmi podobné jako v lékařství, když budete mít problém se sluchem, tak asi nepůjdete k očnímu, ale vyhledáte adekvátního specialistu ?.

Stejně je to u přípravy kupní smlouvy při prodeji či koupi nemovitosti! Proč si tedy vybrat specializovaného advokáta?

Zde uvádím 3 důvody:

  1. Rychlost – příprava kompletní smluvní dokumentace bude rychlejší, a to zpravidla z toho důvodu, že na všechny potřebné otázky se advokát doptá a než začne smluvní dokumentaci chystat bude mít i kompletní výchozí podklady.
  2. Cena – zpravidla je definovaná předem! Neřešíte tedy hodinovou sazbu za práci advokáta, ale jednotnou cenu za přípravu: kupní smlouvy (popř. smlouvy o smlouvě budoucí), návrhu na vklad do katastru a smlouvy o advokátní úschově. Obvykle se cena pohybuje kolem 6000 Kč (u složitější případů je cena o něco vyšší, ale znáte ji dopředu).
  3. Zkušenosti – specializovaní advokáti mají zpravidla své vzorové smlouvy, které upravují každému klientovi na míru, ale s každým novým zjištěním z trhu upravují také svůj výchozí vzor, který se také dost často mění!

Neméně důležitá je dobře nastavená smlouva o advokátní úschově! Při prodeji nemovitosti je velmi důležité, kdy za svoji nemovitost obdržíte peníze, resp. kdy za ni kupující zaplatí! A aby žádná ze stran nepodstupovala riziko, že se něco nepovede, je důležité dobře nastavit podmínky pro čerpání z advokátní úschovy!

Pro náš tým hypotečních specialistů je velmi důležitá spolupráce právě s advokáty, kteří se specializují na přípravu smluvní dokumentace při prodeji. Při vyřizování hypotéky jsme to většinou my, kdo nastavuje podmínky čerpání hypotéky, tzn. že do kupní smlouvy definujeme, kdy se může nejdříve čerpat, jaké podmínky se musí splnit, jak je to s vkladem zástavních smluv na katastr, atd.

Budete-li kdykoliv potřebovat advokáta specializujícího se na prodej nemovitosti, určitě se na nás obraťte, propojíme Vás s našimi ověřenými advokáty.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.