Minulý týden jsme obdrželi požadavek od našeho klienta, na srovnání kalkulace k úvěru na koupi nového auta, kterou dostal od prodejce.
Kalkulace vypadala hezky, dokonce s poznámkou „SCHVÁLENÍ SUPERRYCHLÉ“, ale o roční úrokové sazbě ani zmínka. Vzali jsme tedy kalkulačku a co myslíte, jaká roční úroková sazba nám vyšla? 8,51 % p.a.! A to fakt není málo!
A když k tomu ještě započítám výstup z analýzy povinného a havarijního pojištění, kterou jsme provedli, tak ani návrh pojištění nevypadal tak, jak by si klient zasloužil. Pojistná částka vycházela z ceny bez DPH, přičemž klient není plátce, absence připojištění GAP, vysoká spoluúčast, nízké limity na skla a jeho cena byla také vysoká.
Proč o tom píšu? Rozhodně ne proto, abych ukázal na špatné praktiky prodejců vozidel (já osobně mám zkušenosti velmi dobré), ale proto, že pokud nákup svého auta plánujete dopředu a zahrnete jej do svého finančního plánu, tak můžete ušetřit na nezaplacených úrocích i desítky tisíc korun!
Při úvěru na auto vždy sledujte:
- RPSN (roční procentní sazbu nákladů) v této sazbě jsou obsaženy všechny náklady, které jsou s úvěrem spojeny,
- Související podmínky a povinnosti – zpravidla povinnost sjednat povinné a havarijní pojištění společně s úvěrem, zda po dobu úvěru budete vlastníkem Vy nebo úvěrující společnost,
- Cenu a rozsah za pojištění vozidla – dívejte se na spoluúčast, limity krytí, asistenční služby, připojištění GAP,
- Povinnost zřízení běžného účtu – zda u úvěrující společnosti musíte mít zřízený běžný účet, ze kterého se bude teprve samotný úvěr splácet a zda musí být aktivní.
Můj TIP, jak přeplatit co nejméně? Nákup auta plánujte dopředu a mějte peníze připravené ještě před tím, než si půjdete Vaše nové auto vybírat.
Příklad: Několik let již splácíte hypotéku. Aktuální dluh máte 3 mil. Kč, 1 mil. jste již splatili. A nyní jste se rozhodli koupit nové vozidlo a chybí Vám 500 000 Kč! Pokud bychom tento požadavek řešili s předstihem (v řádu měsíců), tak současnou hypotéku navýšíme o těchto 500 000 kč v rámci neúčelové části, úrok bude stejný jako u hypotéky, tedy cca 2 %. Peníze klient dostane na svůj účet, aby mohl zaplatit své nové auto z vlastních zdrojů.
A kolik v tomto případě bude činit přeplatek z půjčených peněz? Záleží na tom, za jak dlouho byste tento úvěr chtěli splatit. Pokud byste těchto 500 000 Kč chtěli splatit v průběhu 5 let (prostřednictvím mimořádných splátek), tak celkový přeplatek bude činit jen 25.000 Kč!!!
Pokud nemáte hypotéku, doporučuji vyjednat dopředu podmínky úvěru na nákup vozidla v bance, popř. srovnat více variant u různých bank a vůz financovat prostřednictvím spotřebitelského úvěru z banky (zpravidla vychází lépe než od prodejce).
Ušetřené peníze, které jste nezaplatili úvěrové společnosti, můžete smysluplně investovat a tvořit si tak vlastní finanční rezervu na své další cíle, třeba na vzdělání dětí, na svoji rentu, či finanční nezávislost. Dává Vám tento pohled smysl? Napište nám, co si o tom myslíte.