Kde vzít peníze na rekonstrukci/dostavbu?

Čvc 28, 2021Hypotéky a refinancování

Všichni, i ti co zrovna nestaví nebo nerekonstruují zaznamenaly růst cen stavebních materiálů a s tím spojené komplikace, jak pro stavební firmy, tak hlavně pro konečného spotřebitele, který měl např. rozpočet na dům na 5 mil. a najednou 5 milionů nestačí, ale dům je rozestavěný a je nutné jej dokončit.

Nabízí se několik variant řešení:

1. Vzít si novou hypotéku (pro ty, kteří dosud hypotéku nemají) – např. rekonstruovali z vlastních zdrojů). Je to nejlevnější způsob, jak si sáhnout na cizí peníze, hypotéku lze uzavřít až na 30 let (zpravidla do 72 let věku klienta). Je to velmi variabilní produkt a není tomu vždycky tak, že hypotéka je pouze na koupi nebo stavbu. Hypotékou můžeme klidně financovat i menší rekonstrukci (klidně i 300.000 Kč) a pořád to pro tento účel bude nejvhodnější produkt.

2. Provést úpravu současné hypotéky → tzn. její navýšení. Při navýšení hypotéky budeme však řešit aktuální úrokovou sazbu, tzn. není to výhodné pro všechny – záleží na tom, jaké podmínky máte na stávající hypotéce. Pokud máte hypotéku s 1,79 % úrokovou sazbou a současné úrokové sazby se pohybují na úrovni 2,5 %, tak to není správná cesta pro Vás. Nicméně pokud máte na stávající hypotéce vyšší úrokovou sazbu, tak na rekonstrukci můžete ještě vydělat😊.

3. Vzít si druhou hypotéku. Pokud už jednu hypotéku máte a nyní potřebujete další peníze a není pro Vás výhodné nebo technicky možné současnou hypotéku upravit, nabízí se možnost druhé hypotéky! I toto má však svá pravidla:

• 2. hypotéku si můžete vzít pouze u své současné úvěrující banky a ta s tím musí souhlasit.

• Musíte mít dostatečné zástavní právo vůči nemovitosti (např. vlastníte nemovitost za 5 mil., aktuálně dlužíte 2 mil. a potřebujete další 2 miliony, tak to problém nebude), výše nového úvěru by neměla přesáhnout 70 % x 80 % x 90 % zástavní hodnoty Vaší nemovitosti (záleží právě i na první hypotéce, do jakého LTV jí máte sjednanou).

• Pokud můžete dát do zástavy i jinou nemovitost, nemusíte řešit souvislosti s první hypotékou a opět si můžete vybírat ze všech bank na trhu! Tzn. účel se bude vztahovat k jiné nemovitosti než té, která půjde do zástavy pro banku. Toto řešení banky standardně akceptují.

Výhody tohoto řešení jsou stejné jako u 1. hypotéky získáte velmi levné peníze, volíte si délku splácení dle svých preferencí, máte variabilní produkt.

4. Vzít si nezajištěný úvěr. Využijete ho v případě, že rekonstruujete byt v nájmu, družstevní byt, nebo např. dům svých rodičů, jednoduše své uplatnění bude mít všude tam, kde nejde dát nemovitost do zástavy. Jeho délku lze natáhnout až na 22 let! Je sice o 2 až 3 % dražší než hypotéka, ale pokud nemáte nemovitost do zástavy, je to stále smysluplné řešení a druhý nejlevnější typ produktu na trhu. Prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření lze čerpat až 2,5 mil. korun (možnosti se liší u jednotlivých stavebních spořitelen).

Která varianta bude pro Vás nejvhodnější, s tím Vám já i naši hypoteční specialisté rádi poradíme. To, co je však nejdůležitější, je začít komunikovat včas! Úrokové sazby jsou totiž v rostoucí fázi již od ledna 2021 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit! Proto i díky včasné komunikaci můžete ušetřit desítky tisíc na nezaplacených úrocích.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.