„Může kreditní karta s limitem 10.000 Kč negativně ovlivnit získání hypotéky na bydlení za 5 milionů Kč?“ Ano, může a někdy velmi zásadně!
Ať to tak nemusí na první pohled vypadat a mnozí si to neuvědomují, kreditní karta je úvěrový produkt! A před jejím získáním klient musí projít předem daným skóringem banky, musí být tedy alespoň trošku bonitní, aby mu ji banka poskytla. Banka poté kreditní kartu, resp. úvěr z kreditní karty reportuje každý měsíc, jako všechny ostatní úvěry, do bankovních registrů. A tady často bývá počátek toho, proč některé žádosti o hypotéku končí jako ZAMÍTNUTÉ.
Mnoho klientů buď nechce, nemůže, nebo se zdráhá nastavit ke své kreditní kartě 100% inkaso ze svého běžného účtu, kterým zajistí, že všechny průběžně utracené peníze se splatí jednou splátkou, bez jakéhokoliv úrokového navýšení. To jde však pouze za předpokladu, že na svém běžném účtě máte vždy dostatek finančních prostředků. Kreditní kartu nemusíte splácet vždy 100 % inkasem, aktuální dluh se dá rozložit i na měsíční splátky, to už je pak ale velmi drahý dluh! Běžná sazba se u tohoto typu úvěru pohybuje nad 20 % p. a.!
Problém vzniká teprve tehdy, když svoji měsíční splátku na kreditní kartu neuhradíte včas! Pokud se tak stane, tak banka začátkem měsíce tuto informaci předává do bankovních registrů a tam tato informace zůstává po dobu 4,5 let! A pokud v budoucnu chcete žádat o hypotéku, tak nejenže se celý úvěrový rámec musí započítat do výdajů, což negativně ovlivňuje Vaši bonitu, ale banka se velmi negativně dívá na to, pokud svoji kreditní kartu splácíte opožděně, byť jen občas zapomenete! A pokud je opožděných splátek za poslední 2 roky povícero, tak je to jeden z důvodů, proč klientům vybrané banky nemusí schválit hypotéku! Pozor tedy na tyto nástrahy!
Platba kreditní kartou má však také spoustu výhod, některé bych rád vypíchnul, neboť pro ty z Vás, kteří ji budou používat tak, aby jim sloužila, je to velmi zajímavý produkt.
Mezi hlavní výhody kreditní karty patří:
- bezúročné období až 59 dnů, kdy můžete použít peníze banky a neplatíte z nich žádné úroky,
- % z platby zpět (jednotlivé banky se liší v tom jaké % z útraty vrací), většina bank na to má vlastní věrnostní program,
- různé služby zdarma, např. cestovní pojištění do zahraničí pro celou rodinu, pojištění nákupu přes internet, prodloužená záruka na elektroniku zaplacenou kreditní kartou, pojištění rozbití elektroniky, aj.
- výhodou je také to, že na jednom výpise vidíte svoji útratu a máte to oddělené od běžných plateb z běžného účtu,
- můžete si nastavit 100% inkaso ze svého běžného účtu a tím se vyhnout případnému nesplácení splátky v řádném termínu (musíte mít samozřejmě finanční prostředky na svém účtu, aby bylo z čeho útratu zaplatit),
- pokud cestujete do zahraničí a chcete si pronajmout auto, pravděpodobně se bez kreditní karty neobejdete, půjčovny budou vyžadovat platbu kreditní kartou, čímž si ověří, že jste „bonitní“ klient.
Pokud už hypotéku máte a v budoucnu budete chtít řešit její refinancování, nebo budete o hypotéku teprve žádat, tak nezapomínejte svoje kreditní karty splácet řádně a včas, abyste si zbytečně nezhoršili svůj rating z pohledu bank! Kreditní karta může být dobrý sluha, ale zlý pán?.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA