Hypotéka BEZ nemovitosti?

Srp 24, 2021Hypotéky a refinancování

Dnešní tip je pro ty, kteří aktuálně své bydlení hledají a chtějí mít jistotu, že se jim jejich nákup s narůstajícími úrokovými sazbami u hypoték výrazně neprodraží.

Některé banky (není jich mnoho, ale pár jich na trhu je) mají ve své nabídce typ hypotéky, kterou lze schválit i bez vybrané nemovitosti! Princip této hypotéky funguje tak, že Vám v bance hypotéku schválí na Vámi požadovanou výši, kterou předpokládáte, že budete potřebovat (po prověření Vaší bonity a prověření v bankovních registrech), podepíšete standardní úvěrové smlouvy a získáváte tyto výhody:

  1. Jistotu, že peníze máte v bance připravené k čerpání kdykoliv, resp. poté co dodáte vhodnou nemovitost do zástavy.
  2. Garanci dnešních úrokových sazeb, což v této době, kdy sazby rostou, je rozhodně velká výhoda.
  3. Čas na to, abyste Vaši novou nemovitost našli (zpravidla 1 rok, u jedné banky máte na nalezení nemovitosti dokonce 3 roky!)
  4. Nemusíte dočerpat až 20 % ze schváleného úvěrového rámce.
  5. Výhodu před ostatními v případě, kdy je více zájemců na koupi nemovitosti, a Vy tak můžete podepsat rezervační smlouvu ihned a složit zálohu.

Co se poplatků týče, tak ani v této oblasti to není špatné!  

Zpravidla zaplatíte poplatek za schválení cca 5000 Kč. Nejdůležitější poplatek je ale částka, kterou by Vám banka účtovala, pokud byste žádnou nemovitost do stanoveného data nenašli a hypotéku nečerpali! Za nečerpání hypotéky zaplatíte zpravidla částku cca 10.000 Kč. Na trhu se ale můžete setkat i s poplatkem 5 % z výše schváleného úvěru, proto se vždy ptejte na to, kolik byste zaplatili, kdyby se nákup Vaší nemovitosti z jakéhokoliv důvodu nerealizoval.

Účel úvěru může být koupě, nebo výstavba nemovitosti!

Samotné schválení hypotéky je velmi rychlé a jednoduché. V první fázi se dodávají pouze podklady k příjmům, což ke schválení hypotéky stačí. Další podklady se dodávají bance až ve chvíli, kdy konkrétní nemovitost, kterou chcete koupit, najdete.

A ještě bych zmínil jeden důležitý bod a sice ten, že bonita klienta (tedy příjmy a výdaje) se prověřuje pouze jednou  v době schválení. V době čerpání úvěru se už znovu nezkoumá, takže nemusíte mít obavy, že byste nevyčerpali, pokud by se změnila Vaše příjmová situace.

Pokud tedy již několik měsíců hledáte a stále nenacházíte vhodnou nemovitost, určitě by bylo vhodné nyní popřemýšlet o variantě, že proces otočíte  schválíte hypotéku na budoucí nákup a budete pokračovat v hledání. Získáte jistotu současných úrokových sazeb a jistotu, že na samotnou koupi budete mít dostatek prostředků.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz k tomuto typu hypotéky, nebo budete potřebovat pomoci s vyřízením v bance, určitě se ozvěte, náš tým specialistů se o Vás postará.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.