Dává pořízení vlastního bydlení stále ekonomický smysl?

Čvn 22, 2022Hypotéky a refinancování, Finanční plán

Zvažujete hypotéku a bojíte se vysokých sazeb? 

Ano, je pravda, že aktuální úrokové sazby u hypoték šplhají do výšin, o kterých si většina z nás myslela, že už nikdy nepřijdou. Aktuálně zde máme šestiprocentní sazby, což bylo naposledy v roce 2008! Nicméně při současné dvojciferné inflaci dává i taková hypotéka stále ekonomický smysl. Zatímco inflace snižuje hodnotu úspor a koupíme si za ně méně věcí, v případě úvěrů hraje ve prospěch dlužníka, protože reálná hodnota dluhu se díky inflaci snižuje. Argumentem pro nákup vlastního bydlení jsou také rostoucí ceny komerčních nájmů, které budou ukusovat více z vašeho rozpočtu. Například ve velkých městech vzrostly meziročně nájmy i o více jak 20 procent.

Jinými slovy, potřebujete-li řešit své bydlení, máte-li dostatečné úspory a vyhlédnutou nemovitost, nákup s pomocí hypotéky bychom nyní neodkládali. Ano, nějakou dobu budete mít vyšší splátky, ale ty se s vysokou pravděpodobností v budoucnu sníží. Využijete-li ke sjednání hypotéky našich služeb, nebudete mít na své straně jen někoho, kdo za vás „vyřeší papírování“, ale partnera, který si s vámi sedne za jeden stůl a bude tu pro vás po celou dobu, co budete hypotéku splácet. Pomůže vám, abyste měli co nejvýhodnější podmínky po celou dobu čerpání hypotéky a bude tu pro vás i v jiných finančních záležitostech. 

Ne každý ale na hypotéku aktuálně dosáhne! Klienti, kteří si nyní vyřizují hypotéky na své bydlení, narážejí na překážky výrazně častěji než v minulosti! Neházejte hypoteční flintu do žita! Schopný hypoteční specialista by Vám měl pomoci váš záměr posoudit a navrhnout cesty, které Vás k Vaší vysněné nemovitosti dovedou. Například s pomocí spolužadatele, třeba rodiče, společné žádosti v páru nebo dozajištění jinou nemovitostí či oslovením vhodné banky, která bude mít pro váš účel příznivěji nastavené procesy. Máme chytré nástroje, které nám pomohou porovnat dostupné nabídky podle vašich potřeb napříč celým trhem. 

A pokud můžete dát k dozajištění i jinou nemovitost, např. dům rodičů, nebo Váš byt, ve kterém aktuálně bydlíte, pak ani nedostatečné úspory nejsou překážkou pro pořízení vlastního bydlení.

Mějte vždy na paměti, že to nejdůležitější při pořízení vlastního bydlení je, abyste byli v pohodě! Co tím mám na mysli? Aby se Vám dobře spalo, abyste nebyli ve stresu z vysokých splátek, abyste se neuvázali k něčemu na co aktuálně nemáte, abyste i nadále měli čas i na sebe a své děti. Vlastní bydlení Vám musí dělat radost!

A jak to vypadá výhledově se sazbami hypoték? Hypoteční trh se neustále vyvíjí a sazby vysoké jako dnes tu nebudou navždy, dle některých prognóz bychom měli být blízko vrcholu. Pokud zvládnete hypotéku splácet s dnešními sazbami, v následujících letech si při jejich poklesu určitě polepšíte. A i když budete mít sazbu zafixovanou na delší období, můžete ohledně její výše s bankou jednat. Banky mají zájem si dobré klienty udržet a zpravidla vyjdou vstříc. Řešením je případně i refinancování hypotéky od jiné banky. S podporou zkušeného hypotečního specialisty, který takovou situaci řešil už mnohokrát a ví, jak postupovat ve váš prospěch, bude vaše vyjednávací pozice ještě silnější. 

Pokud toto téma aktuálně v rodině řešíte, ozvěte se nám a společně se na to podíváme.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více