Dneska trošku z jiného soudku, čas od času se nám stává, že se naši klienti rozvedou (rozejdou). Byť je toto téma nepříjemné, tak je důležité se na to dívat s chladnou hlavou. Problémy totiž nastávají, když se rozděluje majetek a zapomene se na SPOLEČNOU HYPOTÉKU z dob partnerství – manželství.
Chci jen podotknout, že to, že bývalí manželé (partneři) zapomenou vyřešit společnou hypotéku, nebo spíš nevědí, že se to nevyřeší majetkovým vypořádáním, se stává poměrně často. Věřím, že Vás to nepotká, ale kdyby to náhodou někdo ve Vašem okolí řešil, tak toto téma je právě pro něj/ni. Nicméně můj kamarád – rozvodový právník na to má realističtější pohled a říká, že každý druhý z nás je jeho potenciální klient?.
Na co si dát pozor?
Obvykle je to tak, že se u soudu (při rozvodu) nebo vzájemnou domluvou (při rozchodu) 2 bývalí partneři dohodnou „Nemovitost bude tvoje a dluh nadále splácej“, dojde tedy k majetkovému vyrovnání. A toto je ten bod, kdy se mnozí domnívají, že je vyřešeno. NENÍ. Banku dohoda ani soudní rozsudek nezajímá, bance dluží stále oba. Pokud tedy klient, resp. ten, na koho se převádí majetek nepřijde „do banky“ a neřekne, že chce druhého vyvázat, tak se to nestane. A potom v případě, že 1. osoba nesplácí, tak 2. z manželů stále dluží, přestože již žádný majetek nevlastní.
Jeden příklad z praxe:
Přišla za námi klientka, která byla rozvedená již 4 roky, chtěla s novým partnerem stavět nový dům, měla soudem stanovené majetkové vyrovnání, již nic nevlastnila, domnívala se, že nic nedluží, tak může vesele žádat o hypotéku. Co se stalo? Po kontrole registrů jsme zjistili, že stále dluží 12 mil., slovy 12 milionů korun a žádný majetek.
V jejím případě šlo o štěstí, že její bývalý manžel byl slušný:
- naštěstí splácel úvěry řádně a včas,
- naštěstí se nebránil tomu, jít do banky a požádat o vyvázání bývalé manželky,
- naštěstí byl dostatečně bonitní a banka souhlasila s vyvázáním naší klientky z dluhu. Toto ale rozhodně NENÍ POVINNOSTÍ BANKY!!! Banka není povinna žádosti vyhovět.
Banka vyváže 2. osobu (v tomto případě bývalou manželku) z úvěrového vztahu jen tehdy, když ta první osoba (v našem případě bývalý manžel) je dostatečně bonitní, tzn. má sama na splácení dluhu, nebo bude mít jiného spoludlužníka (rodiče, bratra, kamaráda…).
Naše doporučení je, pokud dojde k rozvodu/rozchodu a měli jste společnou hypotéku, ještě před převodem majetku na jednoho z bývalých partnerů, požádejte banku o vyvázání z dluhu toho druhého a počkejte na její vyjádření. Jinak doporučujeme přistoupit k jinému řešení vypořádání majetku, např. prodej nemovitosti.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA