Co dělat, když už nemám na splátky své hypotéky?

Dub 28, 2022Hypotéky a refinancování

Pokud byste se dostali do situace, že zjistíte, že už nemáte na splátky své hypotéky a chcete to začít řešit, tak už je zpravidla pozdě! Dnes bych Vám chtěl dát tip, jak se do takové situace nikdy nedostat!

Těm, co končí fixační období v letošním roce, tak již pocítili to, že se jim měsíční splátky navýšili i o několik tisíc korun, k tomu navýšení plateb za elektřinu či plyn, zvýšení cen pohonných hmot a základních potravin, a když to všechno sečtete, tak rozdíl měsíčních výdajů oproti loňskému roku je fakt obrovský.

A pokud začínáte mít pocit, že Vaše měsíční výdaje jsou vyšší než Vaše příjmy, tak už je nejvyšší čas začít hledat řešení, připravit si různé scénáře a především začít komunikovat!

Ano, právě včasná komunikace Vám může zachránit nejen střechu nad hlavou, ale i spoustu peněz. A s kým komunikovat? Nejdříve ideálně s Vaším osobním poradcem, který Vás zná, kterému důvěřujete a s kterým můžete začít hledat různé cesty jak překonat aktuální situaci.

Nezávislá osoba (poradce) se na Vaši situaci dokáže podívat s nadhledem, v souvislostech a bez Vašich emocí, což je strašně důležité.

Lidé se často bojí o svých problémech hovořit a snaží se je nějak vyřešit sami. A právě v zátěžových situacích Vám pohled zkušeného poradce může změnit pohled na Vaši situaci a umožní Vám sestavit si nějaký plán, který může mít různé cesty, které všechny povedou k tomu, abyste se v budoucnu nikdy nedostali do situace, že byste na splátky své hypotéky neměli.

A když máte plán, můžete začít komunikovat se všemi ostatními, kterým něco pravidelně platíte a budete hledat možné úspory! Tzn. komunikujte se svojí bankou, se svojí pojišťovnou, se svým hypotečním poradcem, se svojí účetní, s poskytovatelem elektřiny, se svým operátorem, se svým penzijním fondem, se svojí stavební spořitelnou, a tak dále.

Je spoustu produktů, které platíme a ani je nepotřebujeme, nebo se mohou nastavit za nižší cenu při stejném užitku.

To zásadní je, začít hledat cesty jak ušetřit v době, kdy jste schopni své závazky splácet bez problémů!

Extrémním výsledkem takového plánu, když už se vyčerpají všechny možnosti, může být i prodej vlastní nemovitosti, doplacení všech nebo většiny dluhů a řešení nájemního bydlení. To podstatné ale je, že je to potřeba řešit v době, kdy na splátky Vašich dluhů máte, můžete svoji nemovitost prodávat i několik měsíců a nemusíte výrazně slevovat z ceny.

Rozhodně hledání řešení neodkládejte na „někdy v budoucnu“, začněte komunikovat včas!

Všem Vám přeji, ať aktuální zvyšující se ceny všeho v pohodě ustojíte a kdybyste potřebovali k tomuto tématu konzultaci, můžete se na mě obrátit.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.