3 tipy – na co si dát pozor při koupi bytu/domu

Čvn 29, 2022Hypotéky a refinancování

Máte v plánu v následujících týdnech, měsících či letech koupit byt, dům, rekreační chalupu či pozemek? Věřím, že následující tip v budoucnu určitě oceníte!

Již mnohokrát jsme zažili situace, že ve chvíli, než se k nám klient dostal a začal s námi řešit financování na koupi nemovitosti, tak již mnoho věcí v procesu bylo nastaveno špatně a ne vždy to šlo ještě změnit! A klienti tak zbytečně podstupovali rizika, o kterých mnohdy ani nevěděli, nebo je objevili dodatečně a stálo je to nemalé finanční prostředky navíc.


Na co si dát tedy hlavně pozor? 

1)     Peníze prodávajícím zaplaťte vždy až ve chvíli, kdy už budete vlastníkem!

  • K tomu použijte advokátní (nejčastěji), notářskou, nebo bankovní úschovu! Advokáti i notáři jsou pojištěni, oba vedou oddělený účet a vystaví Vám samostatnou smlouvu o úschově. Notář je zpravidla dražší, jelikož jeho cena je dána vyhláškou, podle které se musí notář řídit.
  • Nikdy neposílejte peníze prodávajícímu napřímo, přepis nemovitosti totiž trvá 20 dnů a věřte, že je to dost dlouhá doba na to, kdy se může cokoliv stát (na prodávajícího bude vyhlášena exekuce, prodávající zemře, katastr nezapíše kupní smlouvu pro její nedostatky které se musí opravit a prodávající už je v zahraničí, atd.)
  • Pokud prodávající úschovu nechce, zaplaťte až tehdy, když je převedena nemovitost na Vás.
  • Pokud se vyplácí nějaký současný úvěr, který na nemovitosti vázne, tak si dobře pohlídejte, jakým způsobem a kdy se tento úvěr splatí – jestli před tím, než budete vlastníky, nebo až poté.

2)     Ověřte si, že to co kupujete je v souladu s tím, jak se to zapsáno nakatastru

  • Ve chvíli, když se nákup řeší vlastními zdroji, tedy bez použití hypotéky, tak kontrolní mechanismus je čistě na Vás, na kupujících! Možná jste se na to takto nikdy nedívali, ale pokud si berete na pořízení bytu hypotéku, tak banky mají skvělé kontrolní postupy, jak odhalit, zda je vše OK, či nikoli.
  • U bytů existuje dokument, který se jmenuje „prohlášení vlastníka“, tento dokument je k dispozici na katastrálním úřadě a o kupovaném bytě si tedy můžete přesně zjistit, jakou má velikost, zda byl zkolaudován jako 2+1, nebo 3+1, jaké jsou společné prostory a co všechno k bytu náleží.  
  • Vždy si vyzvedněte z katastru aktuální LV ke kupované nemovitosti a prověřte si, kdo je vlastníkem a tedy kdo má právo Vám nemovitost prodat. A když už jsme u toho vlastníka, doporučuji si také prověřit, zda náhodou není v insolvenčním rejstříků, nebo není veden v centrální evidenci exekucí. Může Vám to ušetřit hodně starostí!

3)     Kupní smlouvu si nechte vždy sestavit advokátem (ideálně specializovaným)

  • Na internetu existuje desítky vzorů kupních smluv, ty prosím v zájmu své ochrany nepoužívejte.
  • Každá koupě je individuální a je potřeba vždy zohlednit a přesně popsat nejen to, co kupujete, ale spoustu dalších bodů.
  • Čím dál častěji se nemovitosti prodávají i s nějakým dluhem a tedy i se zástavním právem banky či jiné osoby nebo firmy, která půjčku poskytla a v kupní smlouvě, resp. smlouvě o úschově musí být jasně definováno kdy a jakým způsobem se tyto zástavní práva vymažou a tyto postupu už opravdu ve vzorových kupních smlouvách nenajdete!

Těch bodů, které je potřeba si hlídat, je ale daleko více, a proto vždy doporučuji, abyste měli vedle sebe nějakého zkušeného průvodce, který Vás bezpečně procesem nákupu provede. Pokud budete potřebovat v této oblasti poradit, ozvěte se, máme zkušený tým jak hypotečních specialistů, tak realitních makléřů a také právníků, kteří jsou připraveni Vám při nákupu nemovitosti pomoci.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.