3 Nejčastější mýty při refinancování hypotéky

Bře 9, 2021Hypotéky a refinancování

Na hypotečním trhu to poslední měsíce doslova vře. Většina bank nestíhá zpracovávat nové žádosti o úvěr včas. Kromě obrovské poptávky po novém bydlení, kterou většina z nás financuje hypotečními úvěry, je to způsobeno REFINANCOVÁNÍM současných hypoték. 

Co způsobilo, že všichni refinancují? Je to díky příznivým úrokovým sazbám (což už však nebude dlouho trvat) a také díky zásahům ČNB, která rozvolnila právní úpravu a klient může refinancovat téměř kdykoliv.

Co to vůbec refinancování je? Zjednodušeně se jedná  o převod současné hypotéky k jiné bance, kde byste měli získat lepší podmínky pro splácení svého dluhu.

Kdy se Vám refinancování vyplatí? Tehdy, když od nové banky dostanete lepší podmínky než u banky současné po započtení všech poplatků, které jsou s refinancováním spojené.

Níže Vám přináším 3 NEJČASTĚJŠÍ MÝTY, které se s REFINANCOVÁNÍM pojí:

Mýtus č. 1: Současná banka je ze hry venku

To určitě ne! Naopak, banky se svými klienty v posledních letech začaly výrazně lépe komunikovat a jsou klientům schopné nabídnout ve výročí fixace i mimo výročí velmi zajímavou úrokovou sazbu!

Proto všem klientům, kteří se na nás obrací doporučujeme, aby nejdříve oslovili svoji současnou banku (i mimo výročí fixace) s požadavkem na snížení úrokové sazby. Nechali si tuto nabídku zaslat e-mailem a následně s touto konkrétní nabídkou oslovili svého hypotečního specialistu. Ten Vám  nabídku srovná s těmi nejlepšími podmínkami na trhu a sdělí Vám, zda je pro  Vás refinancování výhodné či nikoli. 

► Mýtus č. 2: Předmětem refinancování může být pouze 1 hypotéka

Tak to také NE! Právě v tomto bodě se dělá nejvíce chyb! Když už se řeší možná změna banky, tak by mělo být cílem především sloučení všech existujících dluhů do jedné hypotéky (máte-li více dluhů). Většina bank dnes nabízí tzv. neúčelovou část hypotéky, kde Vám za stejnou úrokovou sazbu může poskytnout až 30% úvěru v podstatě na cokoliv. Takže jestli si za tyto neúčelové peníze splatíte všechny nezajištěné úvěry, koupíte nové auto nebo postavíte bazén, banku nezajímá.  

Mýtus č. 3: Všechny poplatky za refinancování zaplatí nová banka

To také není pravda! Klient vždy zaplatí minimálně poplatek za “výmaz současného zástavního práva na katastru nemovitostí” (1 x 2.000 Kč) a poplatek “za vyčíslení celkového dluhu u současné banky” (tj. 500 – 1.000 Kč)

Další poplatky spojené s refinancováním, které mohou být nulové, ale ne vždy tomu tak je, jsou tyto:

• poplatky za provedení odhadu,

• za schválení úvěru,

• za vklad nových zástavních smluv na katastr nemovitostí,

• poplatek za čerpání hypotéky,

• poplatek za vyčíslení pokuty při splácení mimo výročí fixace.

Při porovnávání různých nabídek, se tedy vždy ptejte, jaké poplatky byste s přechodem do jiné banky zaplatili.

Závěrem:

Když budete aktivní, tak můžete díky refinancování hypotéky hodně ušetřit, někdy i statisíce.

Pokud chcete porovnat nabídky Vaší současné banky a celého trhu, nebo s refinancováním pomoci, ozvěte se nám, naši specialisté se o Vás postarají.

Autor: Ing. Miroslav Pustelník, MBA

Co by Vás mohlo zajímat.