Státní proti-inflační dluhopisy, aneb jak bojovat s vysokou inflací?

Lis 25, 2021Investice a spoření, Investice

V dnešním tipu Vám blíže představím Proti-inflační dluhopisy České republiky, které Vám sice nevydělají ani korunu nad inflaci, ale vydělají právě tolik, jak vysoká inflace v ČR v daném roce bude!

A příští rok to vypadá na 6 %, možná i více! Takže aktuálně velmi zajímavý produkt, který by mohl u většiny z Vás nahradit spořící produkty, termínované vklady, vklady na běžných účtech a jiná aktiva, které byste jinak drželi v portfoliu pro krátkodobý horizont (pro dlouhodobý horizont to optimální volba není – o tom příště)! Obdobně srovnatelný produkt na území ČR aktuálně neexistuje.

Základní informace k těmto dluhopisům:

 • Emitentem (ten kdo je vydává) je Česká republika – konkrétně Ministerstvo financí.
 • Název emise: Proti-inflační státní dluhopis České republiky, 20222028, CPI %. 
 • Dluhopisy jsou určeny pouze fyzickým osobám a každá osoba může nakoupit dluhopisy v hodnotě až 50 000 000 Kč.
 • Poslední den podání žádosti o úpis je: 23.12.2021, s povinností zaplatit do 27.12.2021.
 • Jde o 6letý dluhopis, přičemž vždy jednou ročně (k 3.1. daného roku) můžete odprodat částku do 500 000 Kč vkladu + 50 % z částky nad 500 000 Kč.
 • Výnos dluhopisu se odvíjí od aktuální výše inflace v ČR.
 • Výnos dluhopisu nepodléhá zdanění.
 • Jmenovitá (nominální) hodnota jednoho dluhopisu je 1 Kč.
 • Více info o této aktuální emisi si můžete přečíst zde.

Jak probíhá nákup dluhopisů?

 • Potřebujete zajít fyzicky na některou z poboček ČSOB nebo České spořitelny, přes které můžete podat žádost o úpis státních dluhopisů České republiky (dělají to opravdu jen tyto 2 banky a doporučuji se vždy objednat dopředu na Vámi vybranou pobočku k investičnímu specialistovi a dopředu říct, že chcete sepsat žádost o úpis Proti-inflačních dluhopisů).
 • V rámci žádosti o úpis Vám bankéř zřídí zároveň také přístup ke správě majetkového účtu vedené Ministerstvem financí, ve kterém poté uvidíte veškeré informace.
 • Bude Vám přiděleno osobní číslo pro vstup na majetkový účet (přijde v sms) a cca do týdne Vám přijde poštou, z Centrálního depozitáře cenných papírů, heslo pro přihlášení se na Váš majetkový účet.
 • Jakékoliv další transakce si již můžete zadat sami přímo po přihlášení ve Vašem majetkovém účtu.

Tak co na to říkáte? Slyšeli jste o tomto typu produktu poprvé?

Pokud máte jakékoliv dotazy, určitě se ozvěte a společně Vaše dotazy probereme. 

A ještě jednu poznámku: Vždy mějte na paměti, že před jakýmkoliv investováním je dobré mít vyjasněno z jakého důvodu vůbec investujete, na co, kolik a kdy budete peníze v budoucnu potřebovat. Osobně doporučuji mít sestavený vždy FINANČNÍ PLÁN, který by Vám měl dát odpovědi na tyto otázky.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více