Peníze, které chcete investovat na dlouhodobé cíle, resp. na dlouhou dobu (např. na čerpání vlastní měsíční renty), byste měli investovat do typu aktiv, které jsou schopny dlouhodobě překonávat inflaci – např. akcie. O tom jste už ode mě párkrát slyšeli ?.
Nicméně v nejrozšířenějším produktu, ve kterém si my Češi na svůj důchod spoříme, tedy v „PENZIJKU“, děláme právě ty největší investorské chyby! Stále více jak 2,9 milionů obyvatel České republiky má totiž sjednáno původní typ penzijního fondu (tzv. transformovaný fond), který si zřídili před více než 9 lety (od té doby již nelze sjednávat).
Tyto transformované fondy mohou svým klientům dlouhodobě vynášet výnos na úrovni cca 1 % ročně, víc rozhodně ne! Proč více ne? Protože transformované fondy garantují svým klientům tzv. kladnou 0, a proto musí investovat do takových cenných papírů, které nepřinesou klientům ztrátu. Což zní jako fantastická zpráva, ale určitě ne v době, kdy je na trhu relativně vysoká inflace!
Pokud máme aktuální inflaci v ČR na úrovni 12 – 15 % ročně, tak to znamená, že v reálnu si za tyto své peníze, které si do penzijního fondu odkládám na budoucí dlouhodobou spotřebu, koupím o 15 % méně zboží a služeb. No a pokud by s námi vyšší inflace vydržela i příští rok, může se stát, že se všechny naše úspory uložené na penzijním fondu znehodnotí během velmi krátké doby o 25 %!
A ať počítám jak počítám, tak je to fakt hodně peněz, které mohou klienti v reálné hodnotě ztratit! A jak z toho ven? Co můžeme udělat proto, aby se naše peníze tolik neznehodnotili? Jedinou možností je přejít na nový typ penzijního fondu! Přesněji řečeno, z penzijního připojištění (starý typ penzijka), → přejít na doplňkové penzijní spoření (nový typ penzijka).
Tato změna však není vhodná pro všechny! Těm z Vás, kterým už je 55 let a více, bych změnu rozhodně nedoporučil, z důvodu krátké doby do možného výběru v 60 letech.
Těm z Vás, kterým je 50 až 55 let, bych doporučil provést nejdříve detailní analýzu současné smlouvy a až z ní by mělo vyplynout, zda má smysl provést změnu či nikoli (faktory, které hrají roli při rozhodování: aktuální finanční situace klienta, výše naspořené částky, možnost výsluhové penze, příspěvek zaměstnavatele, kdy plánujete výběr peněz, výše vlastního příspěvku, atd.).
A u těch z Vás, kterým ještě nebylo 50 let, bych doporučil změnu provést vždy. Ne však bezhlavě, ale s detailní analýzou, tzn. jaký typ fondu si vybrat, jakou strategii si zvolit, jakou částku do fondu budete Vy či Váš zaměstnavatel zasílat, zvážit využití výsluhové penze než k samotnému převodu dojde, atd. A až poté samotnou změnu provést!
Více o doplňkovém penzijním spoření, aktuálním vývoji na trhu a zhodnocení všech penzijních společnosti v jednotlivých typech fondů najdete na stránkách asociace penzijních společností.
A ještě jeden důvod, proč nad změnou svého penzijního fondu přemýšlet právě v aktuální době je současný zajímavý pokles na akciovém a dluhopisovém trhu. Jinými slovy při převodu na nový typ fondu můžete právě podíly v akciích či dluhopisech nakoupit se zajímavou slevou a z dlouhodobého hlediska na tom také vydělat. Pokud byste potřebovali konzultaci k Vašemu „penzijku“, či si jen ověřit, zda jej máte vhodně nastavené, ozvěte se.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA