Předdůchod → díky DPS (Doplňkovému penzijnímu spoření)

Lis 10, 2021Spoření, Investice a spoření

Slyšeli jste o tom už někdy? DPS = Doplňkové penzijní spoření (chcete-li, nové penzijko, které platí od r. 2013) a předdůchod = jedna z dalších VYCHYTÁVEK, co tento produkt umí.

Určitě doporučuji i mladším ročníkům dočíst až do konce, byť se jich to nyní ještě netýká.

Co je to tedy předdůchod?

Jedná se čerpání vlastních úspor z DPS, kdy za klienta platí stát zdravotní pojištění a státní důchod se klientovi nekrátí jako u předčasného starobního důchodu!

Kdo ho může využít?

Všichni, kdo ještě nejsou ve starobním důchodu a z různých důvodů již nemohou nebo nechtějí pokračovat v pracovní kariéře (např. ze zdravotních důvodů, chtějí si snížit pracovní úvazek, nezvládají tak namáhavou práci a chtějí skončit nebo zvolnit, nebo už práci sehnat nemohou, apod.)

Doba využitá v předdůchodu je totiž považována za tzv. dobu vyloučenou, což zaručuje, že předešlé vyšší výdělky nebudou zprůměrovány o tuto nevýdělečnou dobu, což má potom vliv na finální výši starobního důchodu!

A zároveň také platí, že v předdůchodu není možnost výdělku nijak omezena a až následně se můžete rozhodnout, zda chcete příjem a odpracovanou dobu v období pobírání předdůchodu zohlednit při výpočtu starobního důchodu či nikoli.

Podmínky čerpání předdůchodu:

 • Lze čerpat pouze z DPS, tzn. pokud máte starý typ penzijního připojištění, musí se nejdříve převést do DPS (o porovnání starého a nového penzijka jsem psal zde.
 • Do předdůchodu lze vstoupit nejdříve 5 let před řádným nárokem na starobní důchod.
 • Minimální doba pobírání předdůchodu jsou 2 roky.
 • DPS musí trvat min. 60 měsíců
 • Na DPS musí mít účastník naspořeno dostatečnou částku! Na každý měsíc, kdy chce účastník využívat předdůchodu musí mít naspořeno min. 30% z průměrné hrubé mzdy (ta se každý rok navyšuje), což dnes činí cca 10.500 Kč měsíčně.
 • Minimální výše úspor v DPS tedy aktuálně činí:
  • 252.000 Kč – pro 2 roky čerpání předdůchodu
  • 378.000 Kč – pro 3 roky čerpání předdůchodu
  • 504.000 Kč – pro 4 roky čerpání předdůchodu
  • 630.000 kč – pro 5 let čerpání předdůchodu

Přispívá Vám na penzijko zaměstnavatel?

Pokud si vyberete formu předdůchodu, tak se Vám příspěvek od Vašeho zaměstnavatele nezdaní! A můžete tak ušetřit velký balík peněz! Ano, při jednorázovém výběru, nebo odbytném, se příspěvky zaměstnavatele vždy daní sazbou 15%!

Pro koho je předdůchod výhodný?

U každého klienta je to individuální! Nedá se to celkově paušalizovat, do výpočtu totiž vstupuje celá řada faktorů. Dá se to ale spočítat!

Pokud Vás, nebo Vaše blízké toto téma zajímá, můžete se na nás obrátit a využít naše specialisty v této oblasti.

Autor: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více