Poslední týdny je „inflace“ jedno z nejčastěji skloňovaných slov a je jedno, zda sledujete televizi, internet, sociální sítě nebo čtete tištěné noviny u ranní kávy.
A výše inflace, o které se nejčastěji píše a hovoří pro příští rok je 6 %! A co ta inflace vlastně znamená a proč je kvůli tomu takový humbuk?
Jednoduše řečeno: Inflace znehodnocuje Vaše úspory a Vaši hotovost! Tzn., že za stejné množství peněz si v příštím roce koupíte o 6 % méně zboží a služeb!
Příklad: Pokud máte dnes 1 mil Kč na běžném účtu, tak za 1 rok na tom běžném účtu budete mít stále 1 mil Kč, to se nezmění, to je ta nominální hodnota peněz! Změní se ale to, že kupní síla těchto peněz (reálná hodnota) poklesne o 6 %, tzn. že když si budete chtít koupit příští rok to samé zboží (služby) jako dnes, tak budete potřebovat zaplatit cca 1 060 000 Kč (tedy o 6% více).
A co všechno zdražuje, jste již někteří pocítili na vlastní kůži a v příštím roce máme jistotu, že to bude pokračovat!
ČNB (Česká národní banka) aktuálně dělá vše proto, aby inflaci navrátila na svůj inflační cíl, tedy na 2 % a do dvou až tří let předpokládá, že se jí to podaří (pozn.: zásahy ČNB se promítnou se zpožděným účinkem, zpravidla za více než jeden rok!)
Hlavní možností jak může ČNB inflaci snížit, je postupné zvyšování základní úrokové sazby (dvoutýdenní repo sazba), kterou aktuálně zvýšila již na 2,75 % (ještě v květnu 2021 to bylo 0,25%) a tímto zvýšením rozhodně nekončí!
Mezi dopady aktuálního zvýšení úrokových sazeb patří:
- Výrazné zdražení úvěrů – např. u nových hypoték (nebo i těch současných, kde bude končit fixace úrokové sazby) již většina bank aktuálně nabízí úrokovou sazbu nad 4 % p.a., přičemž před půl rokem jsme byly ještě na 2 % p.a.,
- Podpora střadatelů – na Vašich spořících účtech už nebudete mít úrok 0,1 %, ale úroky se začnou postupně navyšovat, přičemž již dnes ty nejlepší spořící produkty garantují zhodnocení z vkladů klientů ve výši 2,5 % p.a., a i toto procento bude růst!
Pokud Vás zajímá více informací, jaké dopady mají změny úrokových sazeb, ZDE (← klikněte) je zajímavý odkaz přímo z dílny ČNB.
A co z výše uvedeného vyplývá?
Pokud nechcete, aby Vaše úspory ztrácely na své reálné hodnotě, měli byste je začít INVESTOVAT!
Záměrně nepoužívám slovíčko spořit, protože u vložených úspor na běžných účtech, spořících účtech, či termínovaných vkladech máte jistotu (je to garantováno), že se Vám tyto peníze znehodnotí! (tzn. že za jeden rok tyto peníze budou mít menší kupní sílu než dnes, byť po připsání zhodnocení jich tam budete mít více).
Jak, ale investovat, aby se Vaše úspory zhodnotily minimálně o inflaci?
Dobrou zprávou je, že možnosti jsou! A o konkrétních možnostech jak vhodně investovat budu psát v dalším tipu → příští středu.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA