Nejistota na trzích, aneb něco klesá a něco roste

Úno 23, 2022Investice a spoření, Investice

Inflace doslova požírá naše úspory, akciovým trhům se v posledním půl roce nedaří, dluhopisy jsou také ve ztrátě a přesto mohou být některá klientská portfolia stále v kladných hodnotách. Jak je to možné? O tom bude dnešní tip!
Od léta loňského roku jsme začali pro Vás, naše klienty, sjednávat účty u Investiční platformy Edward, díky které nakupujeme klientům přímo ETF fondy. Edward má ve svém portfoliu 10 různých strategií a jedna ze strategií, která je určena zpravidla na cíle za 4-9 let se jmenuje: All Seasons plus (v překladu: strategie pro všechny roční období). A výhody právě této strategie Vám dnes ukážu na konkrétním příkladu!
Cílem strategie All Seasons plus je totiž dlouhodobě chránit reálnou hodnotu investovaných prostředků a zároveň dosahovat růstu. Tato strategie je postavena na využití všech hlavních tříd aktiv, tzn: dluhopisy, akcie, zlato a komodity. Tato aktiva jsou do portfolia zařazena v takových poměrech, aby docházelo k vzájemnému vybalancování rizik bez ohledu na to, co se ve světě stane.
Hlavní podstatou strategie All Season plus je: koupit, držet a rebalancovat nakoupené portfolio.
A teď k tomu konkrétnímu příkladu. V minulém týdnu jsme s jedním klientem hodnotili uplynulý rok a po 7 měsících od sjednání investičního účtu Edward, jsme poprvé také hodnotili, jak si vede u klienta konkrétně tato zvolená strategie. No a světe div se, klient je aktuálně +2 %. A jak je to možné?

Portfolio klienta je složeno následovně:

Z výše uvedeného příkladu, je krásně vidět, že peníze nemizí, když něco klesá! Jen se přesouvají z jednoho typu aktiv do jiného typu aktiv.

Co je důležité také říci, že jakákoliv zvolená strategie, by měla být v souladu s Vašimi cíli! Tzn. že víte, kdy reálně budete investované peníze potřebovat a až podle toho byste měli nastavovat vhodné rozložení aktiv (např. u cílů za 20 let by to mohlo být ryze akciové portfolio a zároveň u cílů do 1 roku by to mělo být čistě hotovostní portfolio).

Pokud Vás tato strategie zaujala, nebo byste chtěli oblast investic probrat komplexně, ozvěte se a u dobré kávy si k tomu můžeme říci více.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více