KRYPTOMĚNY- investice, nebo SPEKULACE?

Čvc 22, 2021Investice a spoření

jedna z častých otázek, kterou od klientů poslední rok dostávám zní: „Mám investovat do Bitcoinu nebo jiných kryptoměn?“ Moje odpověď je vždy stejná: osobně se na nákup kryptoměn nedívám jako na investici, ale jako na spekulaci, díky které mohu hodně vydělat, ale také hodně ztratit. Když nakupuji kryptoměny, tak spekuluji nad tím, že danou kryptoměnu bude v budoucnu nakupovat více a více lidí a díky tomu její cena poroste.  

Kryptoměny mohou růst i o desítky či stovky procent ročně, což je velmi lákavé, ale také mohou desítky procent ztratit klidně během jednoho dne, což je potom spíše stresující! Je to jako na horské dráze. Pokud si přesto chcete tuto jízdu vyzkoušet, na nákup „vstupenky“ použijte jen takovou část svých finančních prostředků, o kterých víte, že o ně můžete přijít. Do kryptoměn bych investoval maximálně jednotky procent prostředků určených na investování. 

Dále je důležité, jaké kryptoměny si pro nákup vyberete. Aktuálně je na trhu tisíce různých kryptoměn, kde většina z nich je podvodných a nemůže dlouhodobě fungovat a dříve či později zmizí z trhu i s Vašimi finančními prostředky. Kryptoměny, které z mého pohledu dávají smysl, napočítáte na prstech jedné ruky a tou hlavní kryptoměnou, která může i do budoucna obstát je BITCOIN, tzn. když už, tak začněte u něj.

Bitcoin dnes můžeme vnímat jako alternativní, virtuální, digitální měnu, kterou nakupují lidé po celém světě, se kterou můžeme platit, můžete si za ni koupit pivo v hospodě, či s ní zaplatit ve vybraných e-shopech v ČR i po světě. Bitcoin Vám může dávat pocit bezpečí, že jste své peníze uložili někde, kde to není regulováno státem, nepodléhá inflaci a můžete ho mít vlastně neustále u sebe. Ale má to i mnoho svých úskalí!

Pokud jste se již rozhodli do Bitcoinu, či jiných kryptoměn „investovat“ tak mějte na paměti 1 zásadní pravidlo:

„Jediný, kdo přebírá plnou zodpovědnost za správu nakoupených kryptoměn jste Vy sami!“

Když jednou ztratíte přístup, resp. hesla k místu kde máte kryptoměnu nakoupenou, tak už se k ní nikdy nedostanete, resp. nikdo se k ní nedostane! Ani banka, ani notář, ani burza, … NIKDO!

Pokud chcete Bitcoin (či jinou kryptoměnu) nakoupit a držet dlouhodobě, tak zvažte formu, jak vybranou kryptoměnu nakoupíte – zda přes směnárnu, přes aplikaci v mobilu, přes banku, nebo přímo na burze. Jednotlivé varianty se liší především kurzem.

Ale to, co považuji za nejdůležitější z pozice „holdera“, tedy osoby, která chce bitcoin dlouhodobě držet, je způsob, kde máte své Bitcoiny uložené a kde máte uložená svá přístupová hesla! Je potřeba je uložit tak, aby se k Vašim heslům nemohl nikdo dostat a zneužít je ve svůj prospěch! Způsobů je několik. Dle mého ideální a asi i ten nejbezpečnější je Bitcoiny uložit na hardwarovou peněženku (např. Trezor). A doma si pak svůj Trezor dáte do trezoru, nebo na jiné bezpečné místo.

Pokud tedy chcete začít nakupovat kryptoměny a zaspekulovat si, je dobré si říct důvody, proč je chcete kupovat, jaké jsou Vaše očekávání a zda je chcete držet dlouhodobě či používat při běžných platbách!  Rozhodně si dopředu získejte relevantní informace, poslechněte si youtube kanály, které se kryptoměnám věnují, dozvíte se detailní informace o tom, jak kryptoměny nakupovat.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více