Stavební spoření se v České republice uzavírá již od roku 1993 a rozhodně patří mezi nejčastěji využívané finanční produkty. Nicméně mnoho klientů se mě v posledních letech ptá, zda má stavebko stále ještě smysl.
Můj pohled je následující: stavební spoření je stále výborný konzervativní produkt, který má svoji cílovou skupinu, ale je důležité ho dobře nastavit. Není až tak podstatné KDE – v jaké stavební spořitelně (podmínky jsou velmi podobné), ale JAK!
Zde jsou 4 tipy, jak stavební spoření správně nastavit:
1. Sjednejte si ho tehdy, pokud chcete opravdu spořit 6 -7 let (v případě delšího časového horizontu, zvolte od začátku jiný produkt).
2. Na 1 rodné číslo spořte ročně maximálně 20.000 Kč (1.700 Kč měsíčně).
3. Cílovou částku si nastavte na 150.000 – 200.000 Kč (vyšší cílová částka je zbytečná)
4. Stavební spoření uzavřete v akci bez poplatku (obvykle na podzim), nebo se sníženým poplatkem.
►►► A co byste o stavebku před sjednáním měli vědět? ◄◄◄
· na smlouvu přispívá stát – v podobě státní podpory ve výši 10 % z roční úložky, max. z 20.000 Kč ročně
· finanční prostředky můžete na stavební spoření vkládat měsíčně, ročně, ale i jednorázově na celých 6 let dopředu
· minimální doba spoření pro získání státní podpory je 6 let
· garantované zhodnocení od stavební spořitelny je zpravidla 1%
· poplatek za roční vedení účtu se pohybuje v rozmezí 320 – 360 Kč
· zhodnocení se daní 15% srážkovou daní
· průměrný roční výnos pro klienta za 6 let je: cca 3,5 % p.a.
►►► Odpovědi na časté dotazy:◄◄◄
Mohu spořit na stavebním spoření i déle jak 6 let a má to smysl?
→ Déle jak 6 let na smlouvě spořit určitě můžete, smysl dává ještě 7. rok (kvůli další státní podpoře), ale déle už to smysl nemá! Čím déle si totiž budete na smlouvě spořit, tím více se bude snižovat průměrné zhodnocení Vašich vložených vkladů! A většinou zasáhne i stavební spořitelna a to tím, že Vám výrazně navýší poplatek za vedení účtu. Pokud už od začátku víte, že chcete spořit déle, např. 10 a více let, určitě bych zvolil jiný typ produktu, který Vám přinese vyšší zhodnocení!
Má stavební spoření smysl, když si budu spořit více, např. 4.000 Kč/m?
→ To už smysl nedává! Čím více budete spořit, tak Vám bude klesat Váš průměrný výnos z Vašich vkladů! Pokud byste si spořili měsíčně 4.000 Kč, tak průměrné roční zhodnocení by už nebylo 3,5 %, ale již pouze 2 %! Částku 2.300 Kč (tedy ten rozdíl) byste měli investovat rozhodně jinak a lépe!
Mohu zrušit stavební spoření předčasně?
→ Ano, je to možné. Předčasně znamená, že nedodržíte lhůtu 6 let od sjednání. V takovém případě dostanete všechny své vklady zpět, včetně zhodnocení, ale bez státní podpory a u některých stavebních spořitelen zaplatíte také poplatek 0,5 – 1 % z výše cílové částky (tj. poplatek za předčasné zrušení)! Proto není úplně vhodné sjednávat stavební spoření na vysokou cílovou částku!
Mohu mít více stavebních spoření současně?
→ Ano je to možné, ale zbytečné, jelikož byste platili 2x poplatek a státní podpora na 1 rodné číslo je stále stejná, max. 2.000,- ročně.
Pokud byste chtěli v čemkoliv poradit právě u Vaší současné smlouvy, nebo smlouvu sjednat, ozvěte se nám, naši specialisté se Vám budou věnovat.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA