Dnes je 1. září a pro mnoho dětí nastává nová etapa jejich života. Jdou dnes poprvé do školky, do 1. třídy základní školy, na střední či na vysokou. A jdou tam fyzicky, což je SUPER!
Vzdělání našich dětí velmi ovlivňuje jejich přemýšlení a směřování v dospělosti. A kvalitní vzdělání patří mezi to nejlepší, co našim dětem můžeme dát (a nemyslím jen školský systém, ale i to jaký příklad jim dáváme právě my – jejich rodiče).
Kvalitní vzdělání ale také něco stojí! Nemusí se jednat jen o školné, ale je potřeba také započítat náklady spojené s ubytováním (pokud Vaše dítě nestuduje v rodném městě), se stravou, studijními materiály a další výdaje.
Jak investovat nebo spořit, abychom mohli náklady na vzdělání svých dětí v budoucnu zabezpečit? Přemýšleli jste nad tím někdy?
Možností jak investovat je více, záleží také na věku dítěte, aktuální životní situaci a výši finančních rezerv rodiny.
Osobně bych doporučil tuto strategii (takto jsem to vyřešil i u svých dětí):
- Založit dítěti samostatný investiční účet u obchodníka s cennými papíry,
- Vybrat jeden, nebo několik kvalitních globálních akciových fondů (tzn. že kupujete velmi malý podíl ve velkých firmách po celém světě),
- Nastavit pravidelnou měsíční platbu ze svého účtu, např. 1.000 Kč, 2.000 Kč nebo více,
- Nastavit si předpokládaný horizont, kdy chcete peníze začít vybírat, jestli za 10 let, 15 let, 18 let, …,
- A na tyto peníze zapomenout?, resp. s těmito penězi dalších X let nepočítat.
A dává vůbec smysl odkládat např. jen 2.000 Kč měsíčně? Za mě určitě ANO! Pokud totiž budete mít dostatečný časový horizont, tak právě úroky z úroků Vám pomohou vytvářet ten zajímavý výnos.
Výsledkem pravidelného investování částky 2.000 Kč měsíčně po dobu 18 let může být pokrytí výdajů na studium ve výši cca 12.000 Kč měsíčně po dobu 5 let (běžná ? doba studia vysoké školy).
Mezi další možnosti jak spořit dětem patří:
- Stavební spoření – jde o 6letý cyklus (který můžete vícekrát opakovat, alespoň prozatím), kdy vždy po 6 letech můžete vybrat všechny vložené prostředky, včetně státní podpory a také zhodnocení ze strany stavební spořitelny,
- Doplňkové penzijní spoření – i zde ke vkladům rodičů (prarodičů) přispívá stát a dítě si může v 18 letech vybrat 1/3 z aktuálního zůstatku na smlouvě a ve smlouvě dále pokračovat,
- Nákup investiční nemovitosti – toto už není tak častá možnost, ale pro určitou skupinu lidí může být určitě zajímavá (při této variantě doporučuji vždy si nechat zpracovat finanční plán). Na nákup nemovitosti se zpravidla použije jen část vlastních zdrojů a zbývající část je hrazena hypotékou s delší dobou splatnosti a samotnou hypotéku poté splácí zcela nebo z části nájemce.
Pokud byste k tomuto tématu chtěli vědět více, rád ho s Vámi proberu na osobní schůzce a společně najdeme vhodné řešení.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA