Jak na INVESTICE → co udělat před tím, než koupíte INVESTIČNÍ NEMOVITOST?

Čvc 23, 2021Investice a spoření, Hypotéky a refinancování

Osobně se na investice do nemovitostí dívám takto, nejdříve byste měli mít vyřešené své vlastní bydlení (tzn. vlastnit nemovitost, ve které bydlíte a mít vlastní domov) a až následně se zabývat OTÁZKOU INVESTIČNÍ NEMOVITOSTI.

Investice do nemovitostí (včetně pozemků) má poté pro některé klienty rozhodně smysl, ať už kvůli celkové diverzifikaci rizik, pravidelnému příjmu z nájmu, či budování majetku pro další generaci. Do nemovitostí můžeme investovat napřímo – nákupem nějaké fyzické nemovitosti, nebo prostřednictvím různých typů fondů. U obou možností je důležité zvážit a prověřit více informací, než se pro samotnou investici rozhodnete!

Dnes se s Vámi chci podělit o PÁR TIPŮ, co je dobré si vyjasnit před tím, než začnete řešit nákup investiční nemovitosti napřímo, tedy takové, která bude ve Vašem vlastnictví.

1. Udělejte si (nechte si zpracovat) FINANČNÍ PLÁN a vyjasněte si jakou roli by tam měli nemovitosti hrát.

 • Dívejte se na své investice jako na celek.
 • Vydefinujte si, co chcete vyřešit nákupem nemovitosti – např. ochrana majetku, diverzifikace rizika, příjem z nájmu, majetek pro děti,… .
 • Kdy chcete nákup nemovitosti začít řešit – nyní, za 2, 5 či 10 let.
 • Jak chcete nákup nemovitosti financovat (s financováním nemovitosti Vám pomůžeme).

2. Chcete být INVESTOREM do nemovitostí nebo chcete podnikat v nemovitostech?

 • Toto je velmi důležitá otázka. Znám spoustu lidí, kteří investují do nemovitostí a starají se o ně sami a všichni potvrzují to stejné – zabírá to hodně času.
 • Investor = je z mého pohledu ten, kdo nakoupí nějakou nemovitost, někomu svěří péči o tuto nemovitost a dále se o ni nestará, ale každý měsíc obdrží svůj příjem z nájmu (ponížený o paušální poplatek za správu)
 • Podnikatel = koupí jednu či několik nemovitostí a aktivně se o ně stará sám. Tzn. svůj čas, který může věnovat čemukoliv jinému, věnuje právě do následné správy nemovitostí, tak aby vše fungovalo.

3. Dopředu si spočítejte OČEKÁVANOU VÝNOSNOST nemovitosti!

 • Na jedné straně je cena nemovitosti, za kterou ji pořídíte a na druhou stranu si dosaďte očekávaný čistý měsíční příjem z nájmu, od kterého odečtěte cenu za správu, čas který tomu budete věnovat, náklady na úroky pokud na to máte hypotéku a všechny ostatní náklady. No a vyjde Vám reálný očekávaný roční výnos.

Příklad: 60 000 Kč (čistý roční výnos z nájmu) / 2 000 000 Kč (pořizovací hodnota nemovitosti) * 100 = 3 %. V takovém případě by roční výnos z nemovitosti činil 3 %

 • Příjem z nájmu by měl být základním faktorem pro výpočet návratnosti Vaší investice.
 • Nemovitost byste z dlouhodobého hlediska neměli pořizovat jen proto, že předpokládáte, že cena nemovitostí neustále poroste! Nezapomínejte na to, že i nemovitosti mají fáze růstu a poklesu!

4. Setkejte se se zkušenými investory a ptejte se na jejich zkušenosti.

 • Možná Vás překvapí, co všechno Vám k nemovitostem řeknou, a ne vždy to budou jen ty pozitivní zkušenosti.
 • Zjistíte, jakým rizikům se můžete dopředu vyhnout, kde šetřit peníze, jaké možnosti jsou v oblasti zdanění výnosů atd.

Nákup investiční nemovitosti do Vašeho portfolia by měl být strategickou záležitostí, jelikož ji můžete vlastnit i několik desítek let. Proto byste k nákupu měli takto přistupovat. A pokud si nejste jistí, nemáte úplné informace, nebo se Vám něco nezdá, tak věřte, že máte dostatek času na nákup kdykoliv později!

Pokud přemýšlíte, že zařadíte nemovitosti do svého investičního portfolia, neváhejte mě kontaktovat, rád s Vámi i tuto oblast investic proberu detailně.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více