Investujete? Kdy si nemusíte dělat starosti?

Čvc 6, 2022Investice a spoření, Finanční plán, Investice

V posledních měsících většina investorů zažívá pokles svého portfolia, stejně jako já. U někoho je ten pokles větší, u někoho menší a jen malá část klientů je v kladných hodnotách. Nicméně pokud investujete podle sestaveného plánu, tak by Vám to vrásky na čele rozhodně dělat nemělo! Proč? O tom bude dnešní tip!

Pojďme si nejdříve v číslech shrnout, co se na kapitálových trzích děje:

 • Hlavní Americký Index S&P 500 (500 největších amerických firem), klesl za posledních 5 měsíců o více jak 20 %, je to označováno jako medvědí trh (medvědí trh se používá k popsání situace, kdy je zaznamenán cenový pokles o nejméně 20 % oproti poslednímu maximu na trhu).
 • Americké státní dluhopisy za posledních 5 měsíců poklesly o více jak 10 %.
 • Hodnota fyzického zlata poklesla za poslední 4 měsíce o více jak 10 %.
 • Index spotřebitelské nálady v ČR je nejnižší za téměř deset let a ve světě je to ještě horší.
 • Současná inflace v ČR převyšuje 15 %.
 • Hotovost je dnes úročena úrokem až 6,25 % (u Edwarda), přičemž před rokem to nebylo ani 1 % (tuto změnu způsobilo pravidelné navýšení 2T Repo sazby Českou národní bankou).

Je potřeba mít na paměti, že trhy nikdy neklesají věčně! Za posledních 70 let trval medvědí trh v průměru 1,4 roky (přičemž za posledních 20 let je to již po čtvrté, co ho tady máme).

A proto je velmi důležité, zda investujete podle stanovených cílů! Proto byste vždy měli rozlišovat:

 1. Likvidní rezervu – tyto peníze neinvestuji, jsou uloženy na spořícím nebo hotovostním účtu, s pevným výnosem (dnes až 6,25%)
 2. Krátkodobý horizont – investuji tak, aby prostředky kolísaly jen minimálně (stále je zde zastoupena výrazně hotovost), tyto peníze předpokládám, že spotřebuji (utratím) do 3 let
 3. Střednědobý horizont – investuji tak, aby mé portfolio bylo vyvážené, tzn. měl bych zde mít zastoupeny aktiva, která se vzájemně doplňují a vyvažují (akcie, nemovitosti, dluhopisy, komodity, zlato), přičemž tyto peníze chci spotřebovat za 4-9 let
 4. Dlouhodobý horizont – na cíle za 10 a více let, tzn. že bych je měl začít spotřebovávat za 10 a více let. A v tomto portfoliu by již měla převažovat akciová složka.

A ještě jeden důležitý bod: Když se blížíte k Vašim cílům, tak by se Vaše portfolio mělo postupně zkonzervativňovat (rebalancovat)! Tzn. že pokud jsem před 10 lety měl peníze čistě v akciích a zrovna letos bych je chtěl vybrat, tak aktuální portfolio by už mělo být nekolísající, tzn. že aktuální propady by se Vás neměly vůbec dotknout. Bohužel většina klientů to takto nastavené nemá!

Uvedu to na praktickém příkladu klienta, který má více cílů:

 1. Mít likvidní rezervu na 3-6 měsíců běžných výdajů: Tyto peníze má klient uloženy na hotovostní účtu a neinvestují se.
 2. Pořídit si vlastní bydlení za cca 3 roky: I v tomto portfoliu bude část hotovosti, které neinvestuji, ale pro hotovost použiji termínované vklady nebo vklady s výpovědní lhůtou řádově v měsících až rok. A zbývající část peněz investuji velmi konzervativně (nízké % zastoupení různých typů aktiv kvůli diverzifikaci).
 3. Mít naspořenou rezervu na vzdělání dětí za cca 10 let: Tyto peníze má klient již zcela investované, je zvolená vyvážená strategie, přičemž 2-3 roky před čerpáním těchto peněz se celé portfolio začne postupně zkonzervativňovat (část portfolia se začne prodávat a bude se přeměňovat na hotovost).
 4. Zabezpečit si vlastní rentu za cca 20 let: Toto portfolio bude složeno převážně z akciové složky, přičemž nejčastěji právě zde se investují pravidelné měsíční vklady klientů. A když vím, že vědomě tyto peníze chci použít za 20 a více let, tak aktuální propady na trzích bych neměl vlastně vůbec řešit.

Proto je důležité investovat vždy podle cílů a mít vždy primárně vyjasněno, kdy své finanční prostředky budete potřebovat – kdy a za co je chci utratit! A pokud se u Vás cokoliv změní, své cíle revidujte s poradcem, ideálně 1 x ročně.

A aktuální příležitosti?

 • Při pravidelné investici nyní nakupujete akcie až o 20 % levněji než před půl rokem (můžete zvážit, zda svou investici navýšíte).
 • Se zajímavou slevou se dají nyní koupit také státní dluhopisy a zlato.
 • Hotovost se nyní úročí až 6,25% p.a. (prostřednictvím investičního účtu Edward).
 • Dají se sjednat termínované vklady na několik let dopředu s výnosem cca 5% p.a.  (osobně si myslím, že tento výnos ještě do podzimu poroste).

Věřím, že pokud budete dodržovat výše uvedené principy a budete mít sestavený investiční plán, tak budete mít i nadále klidné spaní, což je u dlouhodobého investování velmi důležité!

Závěrem jeden citát od Warren Buffett (nejznámější světový investor), který kdysi řekl: „Akciový trh je skvělý mechanismus, který přesouvá bohatství od netrpělivých k trpělivým.“

Kdybyste potřebovali jakoukoliv konzultaci ohledně Vašeho investičního portfolia, ozvěte se, jsem Vám k plně dispozici.

Autor: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více