Jak v dnešní době nejlépe investovat? Do čeho investovat, aby se nám peníze neznehodnocovaly vůči inflaci? Je lepší koupit nemovitost, fondy nebo Bitcoin? Máme umořit část hypotéky, nebo prostředky někde investovat? Co byste nám doporučil? Toto jsou nejčastější otázky posledních týdnů.
A proto tento a následující tipy budu věnovat právě investicím. Podělím se s Vámi o můj pohled na jednotlivé investiční nástroje, jak se na ně dívat a co všechno zvažovat před tím, než začnete investovat. Popíšu všechny možné typy investičních nástrojů (různé typy fondů, akcie, dluhopisy, nemovitosti, zlato, kryptoměny atd.), kdy jsou vhodné, kdy naopak vůbec ne, jak je vybrat, a především na co si dát pozor.
ČÍM tedy ZAČÍT, než začnete své úspory kamkoliv investovat? Mám 3 tipy – doporučení:
→ Tip 1: Než začnete vybírat jakýkoliv investiční produkt, měli byste znát odpovědi na tyto 4 otázky:
• K jakému účelu (cílům) budete investované peníze v budoucnu potřebovat? Na co je budete chtít v budoucnu použít (např. na: koupi nemovitosti, studium dětí, vlastní rentu, vlastní finanční nezávislost)?
• Kdy budete peníze k jednotlivým cílům potřebovat (za 1 rok, za 10 let, za 20 let, v 60 či 65 letech)?
• Chcete peníze vybírat jednorázově, nebo postupně (např. nákup nemovitosti, nákup nového auta, měsíčně po dobu 5 let – na studium dětí, formou doživotní renty,…)?
• Kolik peněz budete potřebovat na jednotlivé cíle?
Když budete znát odpovědi na tyto otázky, tak výběr finančních produktů, tak aby svou konstrukcí a nastavením odpovídaly Vašim požadavkům, bude hračka?. Nutno podotknout, že v praxi se to děje většinou obráceně, nejdříve klienti „do něčeho“ investují a pak často přemýšlí, zda daná investice odpovídá tomu, co vlastně chtějí.
→ Tip 2: Udělejte si bilanci svých příjmů a výdajů, a ujasněte si, jak velký majetek (finanční rezervu) můžete investovat.
Víte kolik Vám měsíčně zbývá ve Vašem rodinném rozpočtu? Víte kolik peněz opravdu potřebujete na své pravidelné výdaje? Máte přehled o veškerém svém již investovaném majetku?
Díky této bilanci budete mít přehled a budete znát své možnosti. Bude se Vám lépe plánovat a rozhodovat.
→ Tip 3: Vyjasněte si, zda se chcete o investice starat sami x nebo si najdete zkušeného poradce, se kterým budete moci konzultovat své přání a požadavky, který Vám pomůže s nastavením Vašeho investičního portfolia a zároveň se o Vás bude dlouhodobě starat!
Pokud dojdete k závěru, že Vám dává smysl, mít po boku zkušeného poradce, tak buďte pečliví při jeho výběru, a než se rozhodnete s někým spolupracovat, ptejte se:
• jak se dívá na investice jako celek, jaké konkrétní typy investic preferuje a proč
• jak dlouho se investicemi již zabývá, jaké má praktické zkušenosti
• jak pracuje s klienty (s jejich cíli, plány, požadavky) a jaké má reference od svých klientů
• zda a jak řeší otázku pokrytí rizik spojených s možnou ztrátou příjmů, či ztrátou majetku
• jak a z čeho je placený (dávejte si pozor na to, když někdo říká, že jeho služby jsou zdarma)
• jak řeší následnou správu a servis s klienty
Se svým poradcem strávíte spoustu času a mnoho let, budete s ním řešit osobní a někdy i citlivé otázky. Proto byste měli znát i Vy jeho, nejen on Vás a Vaše cíle. Důležité je vybudovat si mezi sebou vzájemnou důvěru – jde přece o Vaše peníze.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA