Někdy mám pocit, že čas utíká strašně rychle a v minulosti se mi stávalo, že jsem i u svých smluv zapomněl provést jejich aktualizaci, což vedlo k tomu, že jsem měl sjednané smlouvy, které jsem už vlastně nepotřeboval, nebo byly příliš drahé, neodpovídali našim aktuálním potřebám, …. A proto jsem to celé přenastavil, nejen u sebe, ale i v rámci naší firmy.
→ Dnes Vám chci dát 3 tipy, díky kterým budete mít ve svých financích stále „pořádek“!
? Tip č.1: Najděte si JEDEN pravidelný termín v roce, kdy se revizi (servisu) smluv budete věnovat!
Vím, že to může znít jako jasná věc, ale ruku na srdce, opravdu to děláte? Myslím, opravdu si sednete a projedete celé své finanční portfolio, kde si vyhodnotíte, jestli je stále dobře nastavené, jestli nepotřebuje nějak upravit, přepočítat či optimalizovat?
A tento zvolený termín berte jako svoji nejvyšší prioritu, tzn. když přijde na řadu, tak musí jít všechno ostatní stranou a daný večer, víkend či týden se věnujte jen svým osobním financím!
A hlavně → projděte si úplně všechno, za co platíte, žádné smlouvy nevynechejte! Všechny aktivní smlouvy si dejte do jednoho šanonu (klidně i na své cloudové úložiště) a ty co už neplatí a jsou ukončené, od těch aktivních oddělte!
Vždy máte 2 možnosti:
a) vše si zkontrolujete sami, a když se Vám něco nezdá, tak poptejte svého poradce, bankéře, pojišťováka, či jakéhokoliv specialistu, že byste chtěli provést analýzu či úpravu současné smlouvy, nebo
b) vše Vám hlídá Váš poradce, pokud jste se s ním na tom takto domluvili, že to opravdu hlídá a po společné servisní schůzce Vám on navrhuje, co a proč by se ve Vašich smlouvách mělo upravit či změnit. I s Vaším poradcem doporučuji projít celé své portfolio smluv (kvůli souvislostem).
? Tip č. 2: Ze servisní schůzky mějte vždy písemný zápis a seznam úkolů kdo a co má v průběhu celého roku řešit!
Pokud se o své finance staráte sami, tak si sepište písemně seznam otázek, které Vás u jednotlivých produktů napadnou, a které chcete v následujících dnech, týdnech a měsících prověřit! Vaše smlouvy totiž nemají stejný počátek a spoustu změn se dá řešit jen ve výročí dané smlouvy.
Ve chvíli, když budete pracovat s písemným seznamem úkolů, tak se nemusíte průběžně k revizi svých smluv vracet a řešíte opravdu jen to, co jste usoudili, že byste chtěli analyzovat.
? Tip č. 3: Ke každému úkolu si stanovte termíny, do kdy má být vyřešen, případně kdo ho má vyřešit!
Možná to zní velmi jednoduše, ale z mých zkušeností právě tento bod je nejvíce podceňovaný! Když totiž některé věci neřešíte včas, musíte si rok počkat, nebo se na vyřešení úkolu jednoduše zapomene a po roce (pokud dodržíte termín 1x ročně na svou optimalizace) si připomenete, že jste chtěli něco vyřešit a vyřešeno to není.
Věřím, že Vám tyto 3 jednoduché tipy pomohou k tomu, abyste nad svými penězi měli lepší kontrolu!
A jelikož mnoho našich klientů po nás chtělo, abychom jim jejich finanční produkty hlídali všechny my, zavedli jsme pro naše klienty novou službu, která se právě servisního poradenství týká. Klienty o této službě budeme v průběhu roku postupně informovat. Pokud byste už nyní chtěli o této službě vědět více, ozvěte se, představíme Vám ji.
Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA