Co bude s mými penězi, když přijde měnová reforma?

Dub 1, 2022Investice a spoření, Finanční plán, Investice, Spoření

Co bude s mými penězi, když přijde měnová reforma? Tento dotaz mi položil minulý týden jeden z našich klientů, který s námi investuje větší část svého majetku. Upřímně, vůbec by mě nenapadlo nad touto otázkou přemýšlet, vždyť je to skoro 70 let, co byla u nás naposledy měnová reforma provedena (tehdy se ceny, mzdy a důchody snížili v poměru 5:1, pokud jste ale měli větší množství korun, tak se jejich hodnota snížila 50:1). Ale také jsem si vůbec nedokázal představit, že v dnešní době může probíhat válečný konflikt tak blízko od nás a způsobem, jakým je veden.


Co by se tedy s našimi penězi dělo? Odpověď je jednoduchá: hotovost – ať už na účtě v bance, doma v trezoru, nebo na spořícím účtě či termínovaném vkladu v bance by se nějakým způsobem znehodnotila! Jak moc? Nikdo nyní nedokáže říci.


To co by se ale s velkou pravděpodobností neznehodnotilo jsou různé typy aktiv, které si za peníze můžete koupit!


Ano, vycházím primárně z toho, že peníze jsou prostředek směny (ostatně proto byly kdysi vynalezeny). A peníze (mám na mysli opět hotovost), určitě nejsou uchovatelem hodnoty! Nikdy nebyly, nejsou a nikdy nebudou!


To co Vám, uchová hodnotu, jsou různé typy aktiv, které si za peníze můžete koupit (musíte mít ale nakoupeno dříve, než by případná měnová reforma přišla). 


A jaká aktiva Vám reálnou hodnotu peněz uchovají nejlépe? Pro každého to bude jiné! Záleží kolik je Vám let, jaké máte zkušenosti, jak velký je Váš majetek, co preferujete, jaký máte plán, atd.


Určitě doporučuji diverzifikovat a nevsázet vše na jednu kartu! Mezi aktiva, která mohou dlouhodobě uchovávat hodnotu i při měnové reformě, můžou rozhodně patřit:

  • Cenné papíry (např. ETF fondy), díky kterým budete držet podíl v největších firmách světa (můžete je mít nakoupené a držet i v cizí měně)
  • Státní dluhopisy jiných zemí
  • Nemovitosti (nejen byty či domy, ale i pozemky a také můžete mít nakoupené nemovitosti v zahraničí)
  • Fyzické zlato
  • Různé movité věci (sbírky, veteráni, šperky, …)
  • Kryptoměny (na trhu jsou relativně krátkou dobu, ale myslím si, že tady s námi dlouhodobě zůstanou)

A co jsem dnešním tipem chtěl říci především?

Že peníze jsou primárně prostředek směny a pokud se s nimi nenaučíme pracovat, tzn. investovat je (ideálně vždy s nějakým plánem), tak i kdyby žádná měnová reforma nepřišla (osobně věřím, že nepřijde), tak minimálně inflace nám z naší hotovosti pravidelně každý rok, kousek hodnoty ukrajuje (přičemž letos to bude větší kus než v předešlých letech)!


Začali jste se dívat na své peníze za poslední měsíc jinak?


Pokud aktuálně řešíte otázku, kam své peníze investovat a potřebujete radu nebo konzultaci, ozvěte se, jsem Vám k dispozici.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více