Co lze odečíst z daní, aneb jak snížit daně pomocí finančních produktů, které již máte?

Úno 8, 2021Daně, Investice a spoření

Co odečíst z daní, resp. daňového základu?

I. Úroky z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření

  • Úvěr musí být použitý na bytové potřeby (co je účelem přesně definuje zákon: viz. zákon o daních z příjmů), tedy: stavba, rekonstrukce, nákup domu či bytu určeného k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, dětí, rodičů či prarodičů.
  • Uplatit zaplacené úroky mohu jen tehdy, pokud jsem uveden v úvěrové smlouvě.
  • Úroky uplatňuje buď jedna osoba zcela, anebo každý z nich, a to rovným dílem.

Jak je to v případě refinancování?

Pokud pouze refinancujete svoji hypotéku do jiné banky, tak se nemění původní účel. Můžete tedy i nadále odčítat zaplacené úroky z daňového základu.

Připravte se však na to, že mzdová účetní (u zaměstnanců), popř. Finanční úřad (u OSVČ) bude chtít doložit aktuální úvěrovou smlouvu ke kontrole účelu, resp. k tomu, že nedošlo k jeho změně.

Změna v roce 2021

  • Pro hypotéky uzavřené od 1.1.2021 došlo ke snížení ročního limitu pro uplatnění nezdanitelné částky na úroky z hypoték ze současných 300 000 Kč na 150.000 Kč.
  • U úvěrů na bydlení schválených před 1.1.2021 se nic nemění, stále lze snížit daňový základ až o 300.000 Kč.
  • Pokud budete řešit refinancování úvěru v roce 2021 a svůj současný úvěr nebudete rozšiřovat o řešení další bytové potřeby, žádné změny se Vás také netýkají. Pokud byste svůj současný úvěr refinancováním navýšili např. o rekonstrukci nemovitosti, bude se na Vás vztahovat již nový limit, tedy maximálně 150.000 Kč.
  • Kterých klientů se to prakticky dotkne? Pokud vezmu v potaz, že dnes je průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů 2 % p. a., tak 150 000 Kč zaplatím na úrocích za rok u hypotéky ve výši 7.500.000 Kč. Tzn. do této výše úvěru odpočtu vše, nad tuto částku již odečítat nebudu. Samozřejmě se změnou úrokových sazeb se tento poměr změní.

II. Vložené prostředky na Penzijní připojištění (PP) a Doplňkové penzijní spoření (DPS)

  • Každý, kdo má založený svůj penzijní fond (PP nebo DPS) může ročně odečíst od základu daně až 24.000 Kč, pokud tuto částku v daném roce (tedy v daném zdaňovacím období) na svůj penzijní fond/spoření vloží.
  • Jedná se o vklady nad 1000 Kč (za vklady do 1000 Kč/m obdržíte státní podporu, a tyto vklady nelze odečíst od základu dně).
  • Optimální měsíční vklady pro maximalizaci daňové úspory by tedy měly být nastaveny na 3.000 Kč. Pokud si spoříte méně, např. 500,- měsíčně, jsou akceptovány i mimořádné vklady, ideální výše mimořádného vkladu pro maximalizaci daňové úspory je 24.000,- Pozor! Tato služba musí být sjednána ve smlouvě.

Jaké jsou daňové dopady při předčasném zrušení smlouvy?

  • Při předčasném ukončení PP a DPS obdrží klient odbytné. Státní příspěvky se vrátí státu a zdaní se výnosy a příspěvky zaměstnavatele sazbou 15 %. Tuto daň odvede penzijní společnost.
  • Pokud si klient zároveň uplatňoval daňový odpočet, je potřeba podat daňové přiznání a zde dodanit vlastní vložené prostředky za posledních 10 let, resp. za roky, ve kterých využíval daňový odpočet.
  • Pokud zruším smlouvu předčasně, tedy před dosažením 60 let věku, kdy je možná výplata plnění, platí desetiletá lhůta pro dodanění.
  • Poté je potřeba podat daňové přiznání a zde dodanit příspěvky uplatněné v posledních 10 letech. Pokud jsem tedy smlouvu zrušil v roce 2020 a v letech 2010 až 2019 využíval v některých letech odpočet od základu daně, je potřeba ho nyní dodanit.

Jak poznám, zda si mohu mimořádně vkládat částku až 24.000 Kč v průběhu roku?

  • Je potřeba to ověřit u svého Penzijního fondu, tato služba nevzniká u všech společností automaticky.

Když mi zaměstnavatel něco přispívá a já spořím 1000 Kč/m, kolik si mohu odečíst?

  • Nic, příspěvky od zaměstnavatele se nezapočítávají do příspěvků zaměstnanců.

III. Vložené prostředky na Soukromé životní pojištění

Smlouva o životním pojištění musí splňovat několik podmínek:

  • Pojištěný je zároveň pojistníkem (tím, kdo uzavřel smlouvu)
  • od roku 2015 nesmí být na Smlouvě umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy nebo od roku 2015 smlouva neumožňuje mimořádné výběry.
  • plnění ze smlouvy je sjednáno nejdříve v roce, kdy poplatník dosáhne věku 60 let a zároveň délka trvání smlouvy je min. 60 měsíců.
  • smlouva musí být sjednána na minimální pojistnou částku pro případ dožití – 40.000 Kč u smluv do 15 let, a 70.000 Kč u smluv nad 15 let trvání.

Co když smlouvu předčasně zruším?

  • V případě, že poplatník zruší smlouvu předčasně a nechá si své naspořené prostředky vyplatit dříve, stejně jako u PP a DPS dodaňuje zpětně až 10 let částky, o které si snižoval svůj daňový základ.
  • Dodanění znamená, že máte povinnost podat daňové přiznání za rok, kdy ke zrušení smlouvy došlo.
  • V případě, že Vám na smlouvu přispíval zaměstnavatel, v rámci zaměstnaneckých benefitů, ztrácí tyto příspěvky nárok na osvobození od daně, tzn. že i tyto příspěvky, od roku 2015, je potřeba dodanit jako příjem ze závislé činnosti v daňovém přiznání. (Do roku 2015 byly osvobozeny od daně.)

Kdy tato potvrzení od institucí dorazí?

V dnešní době většina těchto potvrzení chodí na email nebo do internetového bankovnictví, popř. klientské zóny, kterou má klient k dispozici.

Banky rozesílají tato potvrzení do poloviny února. Pokud Vám toto potvrzení do poloviny února nepřijde, obraťte se přímo na svoji banku a požádejte o toto potvrzení o zaplacených úrocích, máte na něj nárok. Většina pojišťoven a penzijních fondů letos již začala s rozesílkou potvrzení.

Komu tato potvrzení předložím?

Jste-li zaměstnanec a nepodáváte vlastní daňové přiznání, tak jej potřebujete odevzdat svému zaměstnavateli (nejpozději do konce února) a daňová úspora se Vám promítne v březnové mzdě Jste-li OSVČ, nebo podáváte daňové přiznání, tak toto potvrzení přikládáte k daňovém přiznání.

Autor: Ing. Miroslav Pustelník, MBA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více