Pojištění odpovědnosti, neboli pojistka na blbost

Úno 16, 2022Pojištění

Pojištění odpovědnosti, neboli „pojistka na blbost“ → z mého pohledu se jedná o jedno z nejdůležitějších pojištění. Vztahuje na škody, které způsobíte někomu cizímu svou vlastní činností, ale také na škody způsobené Vaším majetkem, činností ostatních členů společné domácnosti, či aktivitou Vašeho domácího mazlíčka.


Můžete být sebevíc opatrní, ale občas se prostě stane, že vytopíte sousedy, nebo omylem rozbijete zboží v ­­⁨obchodě. A právě pojištění odpovědnosti je tady proto, aby vám krylo záda. 


Pojištění odpovědnosti se ve většině pojišťoven vztahuje na všechny osoby žijící ve společné domácnosti (nicméně některé pojišťovny mají omezení: pouze na osoby v přímé linii, děti do věku 26 let, apod.)
Některé je platné na území Evropy, některé na území celého světa. 


Většinou zahrnuje i odpovědnost z držby nemovitosti. Pokud vlastníte více nemovitostí, pohlídejte si, že se vztahuje na všechny nemovitosti, které vlastníte. Opět platí rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami – v některých je to bez podmínek na všechny, v jiných pouze na konkrétní nemovitosti uvedené ve smlouvě, někde pouze na nemovitosti, které nejsou ve výstavbě, ani v rekonstrukci. Situaci komplikuje ještě skutečnost, že tento rozsah se v jednotlivých pojišťovnách měnil v průběhu let. Tzn. pokud Váš kamarád má např. fialovou pojišťovnu a jeho pojistná smlouva mu pokrývá všechny nemovitosti, které vlastní a vaše smlouva je také fialová, ale z jiného roku, tak rozhodně nemusí pokrývat odpovědnost ze všech nemovitostí, které vlastníte.


Další bod, který je důležitý zdůraznit jsou věci pronajaté (např. byt v pronájmu). Někde jsou kryty automaticky, někde v rámci připojištění. 

Kapitolou ze sekce vyšší dívčí jsou věci vypůjčené za úplatu (např. zahradní technika, stroje apod.)?.


Další oblastí, které je třeba věnovat pozornost jsou zvířata – opět platí – v některých pojišťovnách jsou zahrnuta všechna zvířata (i hospodářská), jinde pouze domácí mazlíčci. Za poslední měsíc jsme řešili 3 škody z pojištění odpovědnosti způsobené psy, takže pokud máte čtyřnohého mazlíčka, myslete ve své pojistce i na ně. 


Pojištění odpovědnosti se sjednává s milionovými limity, my doporučujeme min. 25 mil. Kč.

PTÁTE SE PROČ???

Protože odškodnění za poškození  zdraví nebo zaviněnou smrt jdou do milionů korun a občanský zákoník nestanoví maximální možnou výši újmy. 

V České republice je hodnota zmařeného (neskončeného) lidského života při absolutním vyřazení ze všech sfér společenského zapojení stanovena na 400 násobek průměrné mzdy za kalendářní rok předcházející roku, v němž se ustálil zdravotní stav poškozeného. Aktuálně se tato částka pohybuje kolem cca 15 mil. Kč.

Znamená to, že ani 15 mil. limit nemusí být dostatečný. 

Myslete i na to, že ani “ODPOVĚDNOST” není všemocná. Pokud přijde vichřice a Vaše střešní krytina zničí sousedovu pergolu, tak toto z odpovědnosti plnit nepůjde, je to “zásah vyšší moci”. Není to ani Vaše vina, ani Vaše odpovědnost, a právě proto to nezaplatí ani Vaše pojišťovna. Pro tyto případy má mít soused vlastní majetkové pojištění, a pokud ho nemá, tak nás můžete doporučit?. Pokud Vám kamarád půjčí telefon, abyste si prohlédli fotky a Vám spadne a praskne sklo, pojišťovna to ve většina případů nezaplatí. Nebude se jednat o žádnou pojišťovací kličku, je to prostě výluka a je uvedena v pojistných podmínkách “neplníme škody na vypůjčených věcech.” Nicméně pokud se stane, že mu jej nedopatřením shodíte ze stolu, tak je to už úplně jiná situace → situace likvidní.

Jste si jistí, že máte svoji odpovědnost dobře nastavenou? Pokud ne, jsme tu pro Vás. Neváhejte nás kontaktovat, naši specialisté se Vám budou věnovat.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA

Co by Vás mohlo zajímat.

Jak nahlásit pojistnou událost?

Jak nahlásit pojistnou událost?

Neuběhne týden, aby nám nevolal klient, že se stala pojistná událost a jak ji nahlásit na pojišťovnu? V dnešní době je asi nejjednodušší způsob online hlášení prostřednictvím webového rozhraní nebo aplikace dané pojišťovny. Považujeme to za vhodnější  způsob než...

číst více