Domácnost není nemovitost! Nezapomeňte si ji pojistit.

Čvc 27, 2022Pojištění majetku, Pojištění

Pojištění domácnosti? “Nepotřebuji, já mám pojištěnou nemovitost.” I tuto větu často slýcháme, ale opak je pravdou. Proč toto pojištění mít a co všechno kryje? O tom budou následující řádky.

Pojištění domácnosti Vám kryje veškeré vybavení Vaší domácnosti. Zjednodušeně řečeno jsou to všechny věci, které Vám “vypadnou”, pokud dům/byt vezmete a převrátíte vzhůru nohama. I zde jsou však výjimky a některé pojišťovny do domácnosti zahrnují i kuchyňskou linku, vestavěné skříně a vestavné elektrospotřebiče, vířivku aj.

Kde můžou být věci umístěny?

  • v domácnosti, tj. v domě/bytě
  • v nebytových prostorách (garáž, sklep, vedlejší stavby, balkon)
  • na zahradě/na terase
  • v autě 
  • popř. na místě určeném (např. kolo zamčené ve stojanu před obchodem)

Jak si správně stanovit pojistnou částku?

Představte si svoji nemovitost, jednotlivé místnosti a spočítejte si, kolik by stálo znovu nakoupit vše, co máte uvnitř. Nezapomeňte na věci v garáži, na půdě a v zahradním domku.

Například:

V kuchyni je potřeba započítat stůl, židle, nádobí, veškeré roboty, šlehače, mixéry, květináče, doplňky,…

V dětském pokoji – postel, skříně, oblečení, hračky,…. 

V ložnici – postel, skříně, koberce, ložní prádlo, záclony, závěsy,…


POZOR ALE na úskalí?! 

Pár příkladů, na co si dát pozor :

Z pohledu rizika odcizení platí, že domácnost musí být zabezpečena. Každá pojišťovna má vlastní podmínky pro zabezpečení, tyto se obvykle odvíjí od pojistné částky. Pokud by se stalo, že tyto podmínky nedodržíte a dojde k vykradení domu/bytu, pojišťovna bude krýt pouze do výše pojistné částky, do které stanovené zabezpečení splňujete.

Co se týká věcí na pozemku může záležet i na výšce Vašeho plotu (např. minimálně 140 cm). Ale vždy také platí, že musí dojít k překonání překážky (zlodějem) a přivolání policie.

Pokud splňujete výšku plotu, ale zároveň máte odemčenou branku, není splněna podmínka překonání překážky. 

U věcí v autě je zpravidla podmínka to, že musí být v kufru, případně v úložném boxu a někde je výluka na noční hodiny (od 22.00 – 6.00). 

Peníze v hotovosti většinou nejsou pojištěné vůbec, nebo pouze v minimální částce např. 20.000,- 

Z našeho pohledu se jedná o pojištění, na které by se rozhodně nemělo zapomínat. Než si ho však sjednáte, věnujte čas přípravě a stanovení správných pojistných částek.

Pokud budete chtít v této oblasti pomoci, můžete se na nás obrátit, naši specialisté se Vám budou věnovat. 

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Jak nahlásit pojistnou událost?

Jak nahlásit pojistnou událost?

Neuběhne týden, aby nám nevolal klient, že se stala pojistná událost a jak ji nahlásit na pojišťovnu? V dnešní době je asi nejjednodušší způsob online hlášení prostřednictvím webového rozhraní nebo aplikace dané pojišťovny. Považujeme to za vhodnější  způsob než...

číst více