Koupili jste si auto a váháte, zda potřebujete havarijní pojištění?

Lis 3, 2021Pojištění auta, Pojištění

Znáte ty situace? Koupili jste si auto, zaplatili jste v hotovosti (takže tady není leasingovka, která Vás tlačí do havarijního pojištění) a teď spekulujete, že vlastně jezdíte celkem bezpečně a havarijní pojištění ani nepotřebujete a vlastně, že stačí pouze povinné ručení.

Stačí, pokud jste na tom finančně tak, že můžete být sami sobě pojišťovnou a desetitisícové až stotisícové škody Vás nijak finančně neohrozí.

Nicméně čím více peněz člověk vydělá, tím dražší auto si koupí, tím vyšší částku zaplatí za sebemenší oděrku, tzn. havarijní pojištění se může opravdu hodit.

Co můžete od svého havarijního pojištění očekávat? „Slušné“ havarijko by Vám mělo zaplatit škody způsobené havárií vlastní vinou, odcizením, poškození živlem, vandalem, jelenem nebo kunou.

Co má tedy obsahovat „slušné“ havarijní pojištění?

  1. Riziko havárie: – sjednané na hodnotu vozidla (od toho se toto pojištění taky jmenuje ?).

    Určete správně pojistnou částku – pokud auto kupujete je to jednoduché, máte fakturu nebo kupní smlouvu – použijte tuto částku (pozor na faktury ze zahraničí – může dojít k podpojištění – pokud to řešíte, kontaktujte našeho specialistu!). U nového auta nezapomeňte také na připojištění GAP – více v našem dřívějším tipu. 

    → Pokud auto již nějakou dobu vlastníte a svou pojistnou smlouvu optimalizujete – zjistěte si aktuální tržní hodnotu za jakou se obdobná auta (stejného stáří, vybavení, kubatury, najetých km,…) prodávají a stanovte si zlatý střed. Zbytečně nenadhodnocujte své auto, jsou to jenom plechy, citovou hodnotu do ceny nepromítejte. Obecně je to tak, že pojistné částky u aut mají klienti tendenci nadhodnocovat (na rozdíl od domů – zde jsou tendence k podpojištění).

    Plnění v případě pojistné události u havarijního pojištění vychází z tržní ceny v okamžiku bezprostředně před pojistnou událostí (Pokud máte GAP → dojde k dorovnání). 
    ? Tip pro Vás: Nezasahujte do smluv, ve kterých máte připojištění GAP.

    Příklad z praxe: Klientka vlastnila skoro nové auto s pořizovací cenou cca 2 mil. a riziko havárie bylo sjednáno s horním limitem plnění 100.000,- korun a spoluúčastí 1.000,- Jako alternativu jsme jí doporučili pojištění s pojistnou částkou 2 mil. a fixní spoluúčastí 10.000,- Klientce se nelíbilo, že jí nabízíme fixní spoluúčast 10.000,- když do teď měla spoluúčast 1.000,-. Nicméně její skutečná spoluúčast v případě totální škody by nebyla 1.000,- ale cca 1.901.000,- Toto zjištění bylo pro klientku šokující, jelikož doteď netušila, že auto v podstatě není havarijně pojištěno.
     
  2. Riziko – Živel: např. když Vám auto vezme povodeň nebo poškodí kroupy (názvosloví se v jednotlivých pojišťovnách různí). Co si pohlídat? Kroupy umí napáchat nemalé škody a už jsme se setkali i s pojištěním, kdy se havarijní pojištění tvářilo jako kompletní produkt, ale kroupy byli ve výluce (obvyklé u pojištění v rámci leasingu!) A přiznám se, byla to kovářova kobyla,… .
     
  3. Riziko – Vandalismus: úmyslné poškození 3. osobou (např. ulomené zrcátko na parkovišti). Nezapomeňte nejdříve volat Policii!
     
  4. Riziko – Odcizení (celého vozidla nebo jeho části, popř. poškození při pokusu o krádež)

?TIP pro Vás: V případě vandalismu, odcizení, střetu se zvěří VŽDY VOLEJTE nejdříve Policii! A také si přečtěte alespoň jednou výluky své pojistné smlouvy a sekci „povinnosti účastníků pojištění“.

Pokud chcete mít své vozidlo opravdu dobře pojištěné, a nejen platit pojistku, neváhejte se na nás obrátit. Naši specialisté to s Vámi rádi proberou.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Jak nahlásit pojistnou událost?

Jak nahlásit pojistnou událost?

Neuběhne týden, aby nám nevolal klient, že se stala pojistná událost a jak ji nahlásit na pojišťovnu? V dnešní době je asi nejjednodušší způsob online hlášení prostřednictvím webového rozhraní nebo aplikace dané pojišťovny. Považujeme to za vhodnější  způsob než...

číst více