Pozor na podezřelé e-maily!

Zář 21, 2022Ostatní

Tento týden jsem obdržel ze své banky e-mail, který mě informoval o tom, že moje banka přijala vrácení peněz od obchodníka a z mé strany potřebuje ještě schválení tohoto požadavku. Schválení mělo proběhnout tak, že jsem měl kliknout na odkaz v e-mailu a vše by bylo vyřešeno.

E-mail působil velmi věrohodně, ale jelikož vím, že žádná z bank, kde mám běžné účty, mi nikdy neposílá požadavek na jakékoliv ověření přes e-mail, bylo mi to hned podezřelé!

A stačilo se podívat do názvu e-mailu, ze kterého byla zpráva odeslána a vše mi bylo jasné – opět SPAM, anebo jeden z podvodných e-mailů, jejichž cílem je, abyste klikli na uvedený odkaz a tím dáte možnost, aby se Vám někdo dostal do Vašeho počítače a měl přístup k Vašim datům a mohl je zneužít. Odesílající e-mail byl v tomto případě: main2 @ eypataly.org, což bylo jasné na první pohled. Nicméně se také může stát, že za zavináčem je název banky, ve kterém je o písmeno víc, nebo míň.

E-maily podobného typu dostávám celkem pravidelně, vždy z různých e-mailových adres, ale tentokrát mě překvapilo, že mi e-mail nepřišel do spamu, ale do normální pošty, byl napsán bez chyb v češtině a předmět e-mailu působil také velmi věrohodně, jako kdyby ho poslala banka!

Jak tedy rozpoznat podezřelé e-maily? Pokud se Vám něco nezdá, tak dodržujte tyto 3 jednoduchá pravidla:

1. Vždy se podívejte, z jakého e-mailu zpráva přišla
To podstatné je, co je za zavináčem, vždy by se mělo jednat o web dané banky (pokud posílá zprávu banka), ne nějaký smyšlený, jako to bylo v mém případě. 

2. Nikdy neklikejte na odkazy v podezřelém v e-mailu

Neznám žádnou banku, která chce dokončit ověřování Vás, nebo nějaké jiné transakce přes e-mail, ale zpravidla se tak děje v jejich webovém rozhraní. 

3. Pokud si nejste jistí, zda Vám e-mail zaslala banka, ověřte si to u ní
Každá banka má svoji klientskou linku, kde si ověříte, zda daný e-mail byl zaslán opravdu bankou nebo ne.

Následně takový e-mail vždy ještě označím jako nevyžádanou poštu a nechám zablokovat odesilatele. 

Stejné pravidlo můžete samozřejmě použít nejen u e-mailů které se tváří, že jsou z banky, ale i u všech jiných podezřelých e-mailů. Banky jsem zde zmínil právě proto, že někdy mám u klientů pocit, že vždy když dostanou nějakou zprávu z banky, tak jí musí ihned řešit a jsou méně obezřetní.  

Na co byste ale určitě neměli zapomínat je kvalitní antivirový program ve Vašem počítači či telefonu, který by takový typ e-mailu měl umět rozpoznat a hned jej označit jako SPAM, případně, když už se stane, že na nějaký odkaz přece jen kliknete, tak Vám tento antivirus zachytí nebezpečný soubor či pohyb ve Vašem počítači.

Přeji Vám co nejméně podvodných e-mailů ve Vaší e-mailové poště a pokud nějaký přece jen přijde, ať ho vždy s přehledem rozpoznáte!

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.