Kolísání na akciovém trhu je přirozené a pravidelné!

Kvě 11, 2022Investice a spoření, Finanční plán

Přestože zisky globálních firem v posledním roce významně rostou, ceny světových akcií od začátku letošního roku klesly o více než 10 %. Je potřeba říci, že u dlouhodobých investic, tedy těch kde by mělo převládat akciové portfolio je to přirozené a investoři s tímto kolísáním musí počítat!

K většímu poklesu, tedy o více jak 10 % dochází na akciovém trhu v průměru 1x ročně a poklesy o 20 % a více zažívají investoři v průměru 1x za 3,5 roku. A přesto hodnota akcií za posledních 120 let v akciovém indexu Dow Jones rostla v průměru o 10,1 % za rok (p.a.). Detailně o poklesech a růstech za posledních 120 let si můžete přečíst v zajímavém článku investiční platformy Edward (v odkazu na konci tohoto tipu).

Pozn.: Když hovořím o akciovém portfoliu, mám na mysli akcie na globální úrovni (ne českých, nebo nějakého specifického regionu), tzn. že vlastním podíly těch nejsilnějších firem světa, jejichž výrobky a služby si kupují stovky milionů lidí na celém světě.

Převládající akciovou složku by ve svém investičním portfoliu měl mít především dlouhodobý investor, tzn. ten, který chce své investice začít čerpat za 7 a více let! A ideálně to má spojeno se svými cíli, tzn. ví, zda peníze plánuje čerpat jednorázově či pravidelně (i forma výběru peněz velmi ovlivňuje nastavení samotného portfolia).

Pokud tedy mám udělaný plán a jsem dlouhodobý investor, tak současné poklesy na akciových trzích jsou spíše emoční záležitostí a vůbec se toho nemusíme obávat, protože se nás to aktuálně netýká!

Pokud bych ale chtěl své peníze vybrat v příštím měsíci a aktuálně držím především akciové portfolio, tak by se mě aktuální pokles dotkl (to je ale špatně nastavené portfolio, protože na krátkodobé cíle bych měl investovat do úplně jiného typu aktiv).

Jinými slovy, opět se vracím k tomu, že nejdříve → před tím než začnu jakoukoliv korunu investovat, si musím u investic definovat, na co chci peníze v budoucnu použít, kdy je chci začít spotřebovávat a jakou formou je chci začít spotřebovávat (jednorázově nebo postupně) až poté se pustit do sestavení svého investičního portfolia.

Dlouhodobý investor, jehož portfolio je zastoupeno více v akciích, prostě musí počítat s tím, že jeho investiční portfolio bude kolísat a to i v budoucnu!

A pokud se kolísání bojím, nebo nechci, aby mé portfolio kolísalo, tak musím volit aktiva a produkty, které mají pevný výnos (termínované vklady, spořící účty, státní dluhopisy), ale musím počítat s tím, že tyto produkty inflaci nepřekonají, tzn. že se v čase znehodnocují! Můžu to brát jako daň za klidné spaní, protože žádný pokles nevidím! Jen si musíme uvědomit fakt, že za tyto peníze si v budoucnu koupíme méně než dnes a jsme s tím v pohodě.

Tip: Správné rozložení majetku mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, zlato a hotovost stojí za 92 % úspěchu většiny investorů! Sepište si v jakém poměru aktuálně investujete Vy a možná Vás to překvapí!

Odkaz na článek ohledně poklesů trhu za posledních 120 let.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více