Jak na INVESTICE → více o ETF fondech…

Čvc 6, 2021Investice a spoření

Pokud se budeme dívat na trendy v investicích v posledních 10 letech, tak právě EFT fondy paří mezi ty investiční nástroje, které jsou stále více investory vyhledávané. I já patřím mezi poradce, který svým klientům primárně tento typ sjednávám a doporučuji kvůli jeho nesporným výhodám.

Co je to vlastně ETF?

ETF je zkratkou z Exchange Traded Fund (burzovně obchodovaný fond). Tyto fondy se obchodují na světových burzách stejně jako akcie významných společností. Emitenty ETF jsou renomované banky a významné investiční společnosti.

ETF kopírují vybrané indexy a jsou řízeny pasivně!

Naprostá většina ETF fondů je řízena pouze pasivně, což znamená dodržování neměnné investiční strategie po celou dobu mého investování! Investice se do fondu nakupují tak, aby přesně kopírovaly složení vybraného indexu. Ze správy je tak vyloučen lidský faktor a nehrozí žádné selhání z aktivního řízení investic manažery fondů, jako tomu může být v případě otevřených podílových fondů (OPF).

Správa fondu řeší jen jednou za čas úpravu ve fondu tak, aby i nadále kopíroval složení vybraného indexu (když se navyšuje nebo snižuje objem fondu). Správci ETF fondů tedy nehledají vlastní strategii, jak dostáhnout co nejvyšších výsledků a nehledají zlatý grál jak vybraný index překonat, hlídají jen to, aby investované prostředky kopírovaly celý vybraný index.

Díky tomu, že v ETF kopírují vybraný index, tak investor velmi dobře diverzifikuje a výrazně tak snižuje riziko možné ztráty! Investor totiž nekupuje jednu nebo několik vybraných firem (jejich akcie, či dluhopisy), ale jedním pokynem jich nakoupí rovnou několik set (podle vybraného indexu, který ETF kopíruje)!

↓ Nižší poplatky

Díky tomu, že se ETF fondy jsou řízeny pasivně, odráží se to především v poplatcích za jejich nákup a správu!

ETF fondy lze nakoupit jen prostřednictvím obchodníků s cennými papíry, kteří zprostředkovávají investice na amerických, evropských a dalších burzách celého světa. Na české burze zatím ETF dostupné nejsou.

Náklady za správu ETF fondů se pohybují od 0,05% – 0,5% p.a. (podle toho jaký index ETF kopíruje), což je několikanásobně méně než u OPF fondů, kde se náklady za správu fondů pohybují od 1 – 2,5% p.a.

Poplatek za správu fondu = poplatek za roční správu fondu – platí se vždy při zhodnocení i ztrátě.

↑ Vysoká likvidita

Je to jedna z klíčových výhod oproti běžným podílovým fondům, kde bývá obvykle stanoveno datum pro možný výstup v průběhu životnosti fondu na určený den v měsíci, případně dvakrát do měsíce. V tomto datum správce fondu provede výpočet čistého obchodního jmění na jeden podílový list a investorům, kteří v dostatečném předstihu zažádali o výstup podle něj vypočte částku k výplatě. Výplata obvykle probíhá týden poté. Investor tedy musí počítat s tím, že své prostředky dostane až po několika týdnech od okamžiku, kdy se rozhodne z fondu vystoupit.

Kdežto prodej ETF probíhá zadáním pokynu k prodeji obchodníkovi s cennými papíry. Poté, co obchodník s cennými papíry přijme od investora pokyn, prodej na burze proběhne během několika vteřin, případně ve stanovený obchodní den v týdnu (jak to mají stanovené některé investiční platformy v ČR).

↑ Vyšší zhodnocení

Většina podílových fondů v delším časovém horizontu zaostává za zhodnocením svého zvoleného indexu. Navíc fondy při srovnávání své úspěšnosti odráží pouze růst hodnoty akcií zahrnutých v daném indexu, nikoliv dividendy, které plynou držitelům akcií. Kdežto ETF pravidelně redistribuují dividendy z akcií v indexu svým investorům. V průměru tak investor může očekávat vyšší výnos z investice do ETF než z investice do podílového fondu při porovnání svého zvoleného indexu. Jinými slovy – dlouhodobě ETF přinesou svým investorům vyšší zhodnocení.

Zdanění zisků z držení či prodeje ETF probíhá stejně jako v případě akcií a podílových fondů.

I ETF je důležité správně vybírat, a mít zvolená kritéria pro výběr, jelikož jsou na trhu k dispozici ETF kopírující stovky různých indexů tak, aby investoři mohli uspokojit téměř jakoukoliv obvyklejší investiční strategii.

Pokud o investici do ETF přemýšlíte, ozvěte se mi, osobně s Vámi možnosti investování prostřednictvím tohoto nástroje proberu.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více