Finanční plán – jak sestavit vlastní finanční plán

Led 5, 2022Finanční plán, Investice a spoření

Většina z nás začátkem roku bilancuje a plánuje. Řešíme kam směřujeme, co pro to musíme udělat a vlastně vždy jsou plány úzce spojené s penězi. A proto by bylo skvělé, kdyby každá rodina měla sestavený svůj finanční plán. A jak jej sestavit → o tom bude můj dnešní tip.

Co je to vlastně finanční plán?

Jedná se o písemný dokument, který Vám ukazuje, kam směřujete. Definuje Vaše strategické cíle, pojmenovává rizika, aby Vám ukázal věci vsouvislostech. Jde o sestavení finanční strategie, jak chcete se svými penězi v budoucnu pracovat.

Cílem finančního plánu je komplexní pohled na Vaši vlastní finanční situaci. Cílem je sestavit finanční produkty tak, aby odpovídaly Vašim potřebám, aby se nepřekrývaly, abyste neplatili za něco, co vám nedává smysl anebo už dávno nepotřebujete.

Díky finančnímu plánu budete připraveni na případné krizové situace!

Co by tedy měl finanční plán obsahovat?

1)     Definici Vašich strategických cílů:

 • Chcete řešit nákup auta? Koupit dům? Zaplatit vzdělání svým dětem? Jít na rentu v 50 letech? Chcete řešit svou finanční nezávislost?

2)     Přehled o finančním a nefinančním majetku: 

 • Zjistit kolik jste schopni ušetřit (vycházet při tom z rodinného rozpočtu, jaké jsou příjmy, jaké výdaje a jejich rozdělení na zbytné a nezbytné).
 • Sestavit přehled nemovitého majetku (důležité pro vyjasnění si, jak s ním mohu v různých životních situacích pracovat, a zároveň slouží také jako podklad k pojištění).
 • Sestavit přehled všech aktuálních finančních produktů.

3)     Řešení rizik spojených se ztrátou příjmů, ztrátou nebo poškozením majetku:

 • Máte na to vlastní rezervu, nebo byste nějaký majetek prodali? Nebo budete řešit nějaký typ pojištění? Jaké optimální limity krytí budete potřebovat? Kolik to bude stát?

4)     Řešení Vašich současných dluhů, případně přípravu na budoucí dluhy (hypotéku)

 • Máte své dluhy optimalizované? Nepřeplácíte zbytečně úvěr?
 • Máte vyjasněnou otázku, kdo dědí majetek a kdo dluhy? Potřebujete mít sepsaný notářský zápis?
 • Jak se připravit na budoucí hypotéku? Kolik Vám banka maximálně půjčí?

5)     Přehled o tom, jak dneska spoříte a investujete

 • Investujete podle Vašich stanovených cílů, nebo jen pocitově?
 • Máte vytvořenou likvidní rezervu pro nenadále výdaje?
 • Neleží Vám peníze zbytečně na běžném účtu?
 • Investujete do aktiv, které odpovídají délce Vašeho investičního horizontu, Vašemu rizikovému profilu a Vašim zkušenostem?
 • Vede o Vás ČSSZ správná data v IOLDP? (hlavní dokument pro výpočet starobního, invalidního, vdovského a předčasného důchodu)
 • Máte správně nastavené DPS a využíváte maximální daňové úlevy?

6)     Pokud podnikáte, tak je dobré si vydefinovat rizika spojená s podnikáním

 • Co nejhoršího se může stát? Jaký to bude mít dopad na Vás a Vaši rodinu? Jaké kroky můžete udělat, abyste eliminovali riziko? Je Vaše rodina chráněna?
 • Je vhodné mít rozdělené SJM?

A to je vše ?.

Chcete si sestavit finanční plán sami, odpovězte si pečlivě a pravdivě na všechny výše uvedené dotazy ve všech oblastech. A nezapomeňte, že je potřeba jej za rok, maximálně dva znovu aktualizovat.

Pokud Vám však dává smysl, abyste se o Vaše finance starali společně se zkušeným poradcem, rádi Vám finanční plán sestavíme. Ušetříte tak nejen mnoho času, ale především využijete naše zkušenosti a náš odborný nadhled.

Chcete vědět více, neváhejte se mi ozvat.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA, EFA

Co by Vás mohlo zajímat.

Lednový checklist 2023

Lednový checklist 2023

S každým novým rokem se opakuje mnoho věcí, které všem našim klientům doporučuji zkontrolovat, aktualizovat, revidovat, nahlásit, uplatnit či nárokovat. A abyste na nic nezapomněli, zasílám Vám náš aktualizovaný kontrolní seznam pro letošní rok: 1)  ...

číst více
Režim paušální daně a investice?

Režim paušální daně a investice?

Dnešní tip je určený podnikatelům, resp. OSVČ, neplátcům DPH, kteří přemýšlí, zda pro rok 2023 využijí režim paušální daně a zároveň již investují, nebo se chystají s investováním začít. Rozhodnout se musíte do 10.1.2023, pokud to nestihnete, můžete vstoupit opět až...

číst více